Israelul blochează de o săptămână intrarea pe teritoriul său a unei studente americane pe care o acuză că sprijină mişcarea propalestiniană de boicotare a statului israelian.
Lara Alqasem este reţinută la centrul de imigraţie de pe aeroportul internaţional Ben Gurion din Tel Aviv, dar ea nu a fost arestată, a declarat pentru France Presse purtătoarea de cuvânt a Autorităţii de Imigraţie Sabine Haddad.
"Ea se poate întoarce în Statele Unite oricând doreşte", a precizat purtătoarea de cuvânt.
Cazul scoate la lumină o nouă lege israeliană controversată. Textul adoptat în 2017 interzice intrarea în Israel a susţinătorilor mişcării BDS (Boicot, Dezinvestiţii Sancţiuni), o campanie la nivel mondial inspirată din exemplul sud-african şi făcând apel la boicotul economic, cultural sau ştiinţific al Israelului până la sfârşitul ocupaţiei teritoriilor palestiniene informează Agerpres.
Legea este criticată ca încălcând libertatea de exprimare. Ea a fost aplicată de mai multe ori. Dar cazul lui Lara Alqasem se numără printre cele care au reţinut cea mai mare atenţie.
Lara Alqasem a fost oprită pe 2 octombrie la sosirea pe aeroport şi împiedicată să intre în Israel. Potrivit presei israeliene, ea a venit să studieze un an la Universitatea Ebraică din Ierusalim pentru un masterat în drepturile omului şi a obţinut viză în acest scop.
Autorităţile israeliene o acuză că susţine boicotul.
Ministrul securităţii interne Gilad Erdan a declarat că va lua în considerare să o autorizeze pe Lara Alqasem să intre în Israel dacă ea va denunţa public BDS.
"Dacă Lara Alqasem declară cu propria voce şi nu prin tot felul de contorsiuni din partea avocaţilor că nu mai consideră legitim să sprijine BDS şi că regretă acţiunile sale din trecut, cu siguranţă ne vom reevalua poziţia", a declarat el marţi la postul de radio al armatei.
Lara Alqasem a prezidat în timpul studiilor sale în Florida o filială a Studenţilor pentru Justiţie în Palestina, o organizaţie ce face campanie de boicot împotriva Israelului, potrivit presei israeliene. Dar a declarat în faţa unui tribunal din Tel Aviv că s-a distanţat de mişcare.
Tribunalul a decis marţi că ea nu este forţată să rămână în centrul de reţinere al aeroportului fiind liberă să se întoarcă acasă, potrivit purtătoarei de cuvânt a Autorităţii pentru Imigraţie. Cu toate acestea, tânăra a decis să rămână şi să conteste în justiţie decizia autorităţilor.
O nouă audiere este programată pentru duminică, potrivit presei.
Universitatea Ebraică a cerut instanţei să obţină permisiunea de a se alătura recursului studentei. Preşedintele instituţiei, profesorul Asher Cohen, a declarat la radio că tratamentul rezervat Laurei Alqasem face jocul BDS.
Israelul acuză BDS de antisemitism - ceea ce mişcarea neagă - şi combate cu înverşunare boicotul ca o ameninţare strategică pentru legitimitatea sa.
Israelul refuză intrarea unei studente americane pe teritoriul său. Aceasta este blocată pe aeroportul Ben Gurion de o săptămână
Explorează subiectul
Articole Similare

154
Bătălie pentru adevăr sau manevră politică? Dosarele secrete ale lui Epstein, aproape de publicare în ciuda opoziției lui Trump
154

17
Țara în care se face referendum privind găzduirea de baze militare străine, oprirea finanțării partidelor și reducerea numărului de parlamentari
17

485
Decizie ciudată în Parlamentul European luată pe bază de sex: Europarlamentarele care sunt însărcinate pot vota și din concediu, prin delegați
485

13
Chile organizează alegeri pentru un nou preşedinte şi trei sferturi dintre parlamentari
13

1.796
Lecție pentru Ilie Bolojan: Țara din Europa care introduce o nouă taxă pentru locuinţele de mare valoare
1.796

1.422
Lovituri chirurgicale asupra rețelei feroviare ucrainene: Rusia vizează locomotivele în mod direct
1.422

95
Volodimir Zelenski a bătut palma cu Grecia: 'Aceasta va fi o altă rută pentru aprovizionarea cu gaze naturale'
95

999
VIDEO Accident teribil la o competiție auto: Treisprezece victime, după ce o maşină a intrat în mulţime, în Australia
999

69
Alegeri prezidențiale în Chile. Comuniștii conduc în sondaje, dar marea bătălie se va da în Turul II
69

2.449
VIDEO Mexicul fierbe - 'Generația Z' se revoltă după asasinarea primarului Carlos Manzo / Ciocniri violente cu poliția și zeci de răniți
2.449

135
Regatul Unit elimină accesul automat la ajutoarele sociale pentru solicitanţii de azil
135

57
Tesla interzice componentele fabricate în China pentru maşinile produse în SUA
57

2.563
Frauda carusel intră într-o nouă etapă de supraveghere europeană: Se cere acces în timp real la datele despre TVA pentru EPPO și OLAF
2.563


















Comentează