Janko Tipsarevic s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Stockholm, după ce l-a învins pe Fabio Fognini

australian open facebook
australian open general tenis

Janko Tipsarevic (251 ATP) s-a calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Stockholm, după ce l-a învins pe Fabio Fognini (12 ATP), cu scorul de 6-1, 6-1, anunță MEDIAFAX.

În primul set al partidei, Fabio Fognini a pierdut toate serviciile, Tipsarevic impunându-se cu 6-1. În setul secund, jucătorul sârb a reușit, din nou, trei mingi de break în fața lui Fognini, reușind să câștige partida după aproximativ o oră și 5 minute de joc.

În sferturile de finală, Janko Tipsarevic se va înfrunta cu Yuichi Sigita (129 ATP), care l-a învins, în turul 2, pe Stefano Travaglia (83 ATP), cu 7-6(6), 6-4.

Janko Tipsarevic a anunțat, în vară, că se va retrage din activitate, după Cupa Davis.

Turneul de la Stockholm este dotat cu premii totale în valoare de 711.275 de euro. Câștigătorul ediției din 2018 a turneului de la Stockholm este Stefanos Tsitsipas.