Jaqueline Cristian şi Andreea Prisăcariu se vor duele în semifinalele turneului de la Palmanova

gds.ro
Jaqueline Cristian

Jucătoarele române de tenis Jaqueline Cristian şi Andreea Prisăcariu se vor înfrunta în semifinalele turneului ITF de la Palmanova (Spania), dotat cu premii totale de 25.000 de dolari, după victoriile obţinute vineri, în sferturile de finală.

Jaqueline Cristian (24 ani, 204 WTA), a cincea favorită, a trecut de belgianca Marie Benoit (28 ani, 199 WTA), cap de serie numărul patru, cu 7-6 (7/2), 6-1, în aproape două ore de joc (1 h 52 min).

Andreea Prisăcariu (23 ani, 443 WTA), venită din calificări, a a reuşit să o învingă pe Ekaterina Gorgodze, din Georgia (31 ani, 250 WTA), cu 0-6, 6-4, 6-2, după două ore şi 19 minute. Nonconformista jucătoare română a început catastrofal, pierzând primul set la zero, dar apoi a jucat din ce în ce mai bine, obţinând o victorie nescontată.

Cristian şi Prisăcariu s-au înfruntat o singură dată în circuitul profesionist, în 2017, în optimi la Mamaia, cu 6-3, 4-6, 6-2.

Alexandra Cadanţu-Ignatik (32 ani, 220 WTA) a fost învinsă în sferturi de spaniola Leyre Romero Gormaz (20 ani, 176 WTA), principala favorită, cu 6-7 (3/7), 6-1, 6-2, după mai bine de trei ore de joc (3 h 19 min).

Miriam Bulgaru (24 ani, 254 WTA) a fost întrecută şi ea în sferturi de belarusa Irina Şimanovici (25 ani, 221 WTA), cu 6-1, 6-4, într-o oră şi 27 de minute. Şimanovici are acum 2-1 în meciurile directe.