DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Jocurile Olimpice - Decizia Coreei de Nord trimite încă o româncă la Tokyo

dispersie.ro
lupte libere

Sportiva română Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg) va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo (23 iulie-8 august) după ce Coreea de Nord a anunţat că nu va trimite sportivi la competiţia polisportivă din Japonia, potrivit Agerpres.

''Kriszta Incze va reprezenta România în Japonia! Republica Populară Democrată Coreeană a anunţat oficial că nu va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo, astfel încât locul următor în cadrul categoriei 62 kg, îi revine României!'', a anunţat Federaţia Română de Lupte pe Facebook.

Federaţia Internaţională de Lupte (United World Wrestling) a precizat că de cele două retrageri ale sportivelor din Coreea de Nord vor beneficia Ecuadorul (cat. 53 kg) şi România (cat. 62 kg)

Rim Jong Sim a ocupat locul şase la Campionatele Mondiale, iar Kriszta Incze era cea mai bine clasată sportivă care nu era calificată la această categorie.

România va fi reprezentată de cinci luptători la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg - lupte libere) şi Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg - lupte greco-romane).

România are acum 89 de sportivi calificaţi la JO 2020 (nominal sau locuri cotă) la 13 discipline sportive: înot, atletism, canotaj, fotbal, gimnastică artistică, baschet 3x3, ciclism, lupte, tir sportiv, canoe, tenis de masă, box şi scrimă:

Atletism (7): Florentina Iuşco (săritura în lungime), Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Firfirică (aruncarea discului), Marius Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii);

Baschet (4): (echipa feminină 3x3);

Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg), Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg);

Canotaj (36): patru rame masculin, patru rame feminin, dublu vâsle feminin - categorie uşoară, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, dublu rame masculin, 8+1 feminin, 8+1 masculin;

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), (ciclism pe şosea);

Fotbal (18): echipa naţională olimpică;

Gimnastică artistică (3): Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);

Înot (3): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber);

Kaiac-canoe (2): canoe-2 masculin pe 1.000 m;

Lupte (5): Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg - lupte libere), Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg - lupte greco-romane);

Scrimă (2): Ana-Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);

Tenis de masă (4): echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt);

Tir sportiv (1): Laura Ilie (puşcă aer comprimat 10 m).

Jocurile Olimpice de la Tokyo au fost amânate pentru intervalul 23 iulie-8 august 2021, după ce iniţial erau programate în perioada 24 iulie-9 august 2020.

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.