Preşedintele interimar al Camerei Deputaţilor, Alfred Simonis, a declarat, miercuri, că desfăşurarea şedinţei de Guvern la Timişoara reprezintă un semn de solidaritate şi de manifestare a interesului Executivului pentru proiectele judeţului şi ale municipiului reşedinţă de judeţ, urmând să fie aprobată finanţarea de aproape 200 de milioane de euro pentru Stadionul "Dan Păltinişanu".
"Guvernul României vine la invitaţia noastră la Timişoara, într-un semn de solidaritate şi de manifestare a interesului faţă de proiectele acestui judeţ şi municipiu, care contribuie cu sume considerabile la bugetul de stat al României. Semnalul pe care Guvernul îl dă cu privire la sprijinirea proiectelor judeţului Timiş este unul de bun augur. (...) Aici, Guvernul va adopta hotărârea de aprobare a indicatorilor tehnico-economici pentru Stadionul 'Dan Păltinişanu'. (...) Guvernul va adopta şi alte hotărâri pentru Timişoara şi pentru Timiş (...). Mâine se va aproba finanţarea acestui proiect de 200 milioane de euro, cel mai ambiţios proiect de stadion din România, după cel Naţional", a spus într-o conferinţă de presă Alfred Simonis, candidat al alianţei PSD-PNL la şefia Consiliului Judeţean (CJ) Timiş.
El a făcut referire la "atitudinea conflictuală" a contracandidatului său la şefia CJ Timiş, Alin Nica, despre care spune că "nu are niciun proiect" pe care să-l prezinte.
"Această atitudine de permanent conflict, de sfidare şi de blocare a proiectelor doar pentru că sunt ale altcuiva a fost în mentalitatea clasei politice timişorene timp de decenii şi ne-a pus în situaţia în care să nu avem nici bazine de înot, nici sală polivalentă, stadion, centură ocolitoare sau spital regional, să nu avem nimic din investiţiile majore pe care Guvernul României le-a avut prin diferite programe naţionale şi care au ocolit de fiecare dată Timişoara. Alin Nica nu are niciun proiect în aceşti patru ani cât a fost şef al administraţiei judeţene cu care se poate lăuda şi, neştiind să spună nimic din ceea ce a făcut, pentru că nu a făcut nimic, e normal să mintă, să manipuleze, să facă scandal. Şi-a construit întreaga carieră pe scandal. (...) Mă aştept ca Alin Nica şi alţi vreo 10 membri ai Forţei Dreptei să protesteze, eventual, joi, împotriva Guvernului, că vine la Timişoara. Atât de disperat este că realizăm noi ceva (PSD-PNL - n.r.) ce el nu a fost capabil, patru ani de mandat; el şi guvernele pe care el le-a susţinut", a detaliat Simonis.
Liderul social-democraţilor timişeni a enumerat câteva dintre proiectele aflate în derulare în judeţ şi pe care Guvernul le-a susţinut sau le susţine: pentru Institutul Oncologic se va lansa licitaţia vara aceasta; au ajuns utilajele la Margina-Holdea pentru tronsonul de 10 km lipsă la autostrada Timişoara - Sibiu; Spitalul de Mari Arşi Timişoara este în construcţie; Gara de Nord este în reabilitare; lucrările la autostrada Timişoara - Moraviţa sunt avansate; Terminalul Aeroportului Internaţional Timişoara a fost inaugurat.
Joi - şedinţă de Guvern la Timişoara/Simonis: Semnalul pe care Executivul îl dă cu privire la sprijinirea proiectelor judeţului - de bun augur
Explorează subiectul
București
10°C
Articole Similare

12
Victor Negrescu cere ajutor de stat la nivel UE pentru criza combustibililor
12

4.065
VIDEO Emil Boc avertizează Guvernul Ilie Bolojan: „Este ultimul tren pentru România, nu va mai fi altul”
4.065

7.077
Interceptări explozive în dosarul șefului ARR: saci cu bani, examene trucate și zeci de mii de euro la fiecare sesiune
7.077

3.151
Fost șef al Statului Major avertizează: 'Iranienii ar putea să vizeze bazele militare americane din România'
3.151

2.496
"Furtuna perfectă" adusă de schimbarea ordinii mondiale lovește puternic Europa. Corneliu Bjola (Oxford): "România trebuie să se ridice la alt nivel"
2.496

2.410
1 LEU pentru 24 de ore - Soluția primarului Arad în plină criză a carburanților pentru toți cetățenii
2.410

83
Ministrul Oana Ţoiu a reiterat susţinerea României faţă de Ucraina, la reuniunea informală a CAE de la Kiev
83

134
Oana Țoiu, mesaj dur după vizita la Bucea: „Aceste masacre nu trebuiau să aibă loc”
134

856
'Decizia trebuie luată în această săptămână'. Ministrul Energiei pune presiune pe Guvern pentru a adopta reducerea accizei la motorină. Când ar putea scădea prețurile la pompă
856

245
Clara Volintiru, secretar de stat MAE, întâlnire cu noul ambasador al SUA în România, Darryl Nirenberg
245

71
România și Ucraina pregătesc producția de drone. Miruță: 'Proiectul beneficiază de 200 de milioane de euro prin programul SAFE'
71

3.266
Traian Băsescu: România se află într-o poziție diferită față de alte state europene în relația cu SUA, trebuie să-și apere interesele
3.266

1.613
Război surd pentru șefia parchetelor: Ministerul Justiției reia interviurile cu candidații respinși de CSM
1.613
















Comentează