Jucătorul de tenis austriac Dominic Thiem a câștigat titlul de la Beijing după ce l-a învins în finală pe Stefanos Tsitsipas

Dominic Thiem

Jucătorul de tenis austriac Dominic Thiem, locul 5 ATP, a câștigat, duminică, turneul de la Beijing după ce l-a învins în trei seturi pe grecul Stefanos Tsitsipas, locul 7 ATP, scor 3-6, 6-4, 6-1, anunță MEDIAFAX.

Austriacul a reușit să revină surprinzător în meci după ce a pierdut categoric primul set în fața lui Stefanos Tsitsipas. Grecul a ratat însă o minge de break și posibilitatea de a se distanța în setul secund, iar Dominic Thiem a profitat din plin, a servit ireproșabil, a găsit niște unghiuri extraordinare, și-a îmbunătățit semnificativ jocul și a câștigat al doilea set cu 6-4.

În cel de-al treilea set, grecul, cu excepția game-ului al șaselea, aproape că nu a existat în meci, Thiem defilând cu niște lovituri incredibile și câștigând, în cele din urmă, partida în două ore și 11 minute, fructificând prima minge de meci.

Trofeul de la Beijing este al patrulea câștigat de Dominic Thiem în acest an și al 15-lea al carierei.

Austriacul este calificat deja la Turneul Campionilor, ce va avea loc anul acesta tot la Londra.