Jucătorul de tenis german Alexander Zverev s-a calificat în sferturile de finală la Shanghai, unde-l va întâlni pe Roger Federer

Alexander Zverev

Jucătorul de tenis german Alexander Zverev (6 ATP) l-a învins, joi, pe rusul Andrey Rublev (33 ATP), cu scorul de 6-0, 7-6, reușind calificarea în sferturile de finală ale turneului de la Shanghai, anunță MEDIAFAX.

Jucătorul de tenis german a încheiat primul set foarte repede, în doar 29 de minute, după ce rusul nu a reușit să-și câștige nici măcar o dată serviciul.

Al doilea set a debutat cu un game câștigat de Andrey Rublev, însă deținătorul locului 6 ATP a reușit din nou break-ul și s-a distanțat la 5-3, momentul în care rusul a reușit și el un break și a mai prelungit partida cu câteva minute. Germanul și-a revenit, și-a câștigat serviciul, dar Rublev și-a făcut și el serviciul, iar setul secund a intrat în tie-break, câștigat de Alexander Zverev, scor 7-4.

Meciul a durat o oră și 25 de minute.

În sferturile de finală însă, germanul va avea un meci dificil contra celui mai titrat jucător de tenis, al doilea favorit al întrecerii, elvețianul Roger Federer, care s-a calificat în sferturile de finală la Shanghai, după cinci mingi de set salvate cu Goffin.

Turneul Shanghai Masters este dotat cu premii în valoare de 8.322.885 de dolari.

Câștigătorul de anul trecut al turneului este liderul mondial, Novak Djokovic.