Juventus Torino a învins pe Fiorentina, într-un meci jucat până la ultima secundă

Daniele Badolato - Juventus FC
juventus

Juventus Torino a obţinut o victorie extrem de grea dar preţioasă, sâmbătă seara, acasă, în etapa a 12-a din Serie A, învingând cu 1-0 pe Fiorentina.

Singurul gol al partidei a fost reuşit de Juan Cuadrado (90+1), oaspeţii încheind partida în zece oameni după ce Nikola Milenkovic a văzut cartonaşul roşu în minutul 73.

Juventus este pe locul 8, cu 18 puncte, iar Fiorentina este pe 7, tot cu 18 puncte.

Cagliari, cu Răzvan Marin integralist, a pierdut cu 1-2 partida de pe propriul teren cu Atalanta. Mario Pasalic a deschis scorul în minutul 6 pentru oaspeţi, Joao Pedro a egalat în minutul 27, pentru ca Duvan Zapata să stabilească scorul final în minutul 43.

Cu patru înfrângeri consecutive în ultimele cinci etape, Cagliari este ''lanterna roşie'', cu 6 puncte, în timp ce Atalanta este pe 4, cu 22 de puncte.

Într-o altă partidă, Spezia a trecut cu 1-0 de Torino, prin golul lui Jacopo Sala (58).

Vineri, Empoli şi Genoa au remizat, 2-2, în primul meci al etapei.

Restul partidelor etapei se vor disputa duminică.

Podiumul este deocamdată format din Napoli, 31 puncte, AC Milan, 31 puncte şi Inter, 24 puncte.

Derbyul etapei va avea loc duminică seara, între AC Milan şi Inter, informează Agerpres.