Katie Ledecky a cucerit a 17-a medalie de aur la Campionatele Mondiale de înot

Primaria Sectorului 4
bazin inot simiolimpic

Înotătoarea americană Katie Ledecky a cucerit a 17-a medalie de aur din cariera sa la Campionatele Mondiale de nataţie, după ce s-a impus în proba feminină de 1.500 m liber, desfăşurată luni la Budapesta.

Neînvinsă pe această distanţă de zece ani, Ledecky a câştigat finala cu timpul de 15 min 30 sec 15/100, având un avans de aproape 25 de metri faţă de ocupanta locului secund, compatrioata sa Katie Grimes. Pe poziţia a treia s-a clasat australianca Lani Pallister.

Ledecky (25 ani) a obţinut trei titluri mondiale consecutive în această probă, înainte de a fi constrânsă să renunţe la finala precedentelor Campionate Mondiale, desfăşurate în 2019 la Gwangju (Coreea de Sud), din cauza unei maladii.

Ea a reuşit apoi să revină şi să cucerească aurul la Jocurile Olimpice de la Tokyo, din vara anului trecut.

La 100 m spate masculin, victoria a revenit italianului Thomas Ceccon, care a stabilit cu această ocazie şi un nou record mondial, cu timpul de 51 sec 60/100.

Românul Robert Glinţă a ocupat poziţia a opta, în 53 sec 63/100.

Ceccon (21 ani), clasat pe locul al patrulea la JO 2020, a îmbunătăţit astfel cu un sfert de secundă precedentul record al lumii, deţinut de americanul Ryan Murphy de la Olimpiada de la Rio, din 2016. Murphy s-a mulţumit de această dată cu medalia de argint, în tip ce compatriotul său Hunter Armstrong a intrat în posesia bronzului.

Acesta este primul record mondial doborât la Duna Arena din capitala Ungariei, după trei zile de competiţie.

Tot luni, tânărul înotător român David Popovici (17 ani) a câştigat aurul la 200 m liber masculin, aducând ţării noastre prima medalie la aceste Campionate Mondiale.

Popovici a fost cronometrat în 1 min 43 sec 21/100, stabilind cu această ocazie un nou record mondial de juniori, precum şi a patra performanţă mondială din istorie pe această distanţă.

Înaintea sa, doar germanul Paul Bidermann, deţinătorul recordului mondial (1 min 40 sec 00/100), stabilit în 2009 cu ajutorul unui combinezon de poliuretan, interzise ulterior de FINA, americanul Michael Phelps (1:42.96) şi francezul Yannick Agnel (1:43.14) au fost mai rapizi decât David Popovici pe pe această distanţă.