Kremlinul se agață de ‘cazul Durov’: Moscova acuză Occidentul că a manipulat alegerile din Moldova, după afirmațiile fondatorului Telegram

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 29-09-2025 07:00

Actualizat: 29-09-2025 08:49

Article thumbnail

Sursă foto: Aleksey Zotov / Alamy / Alamy / Profimedia

Declarațiile fondatorului Telegram, Pavel Durov, potrivit cărora serviciile de informații franceze i-ar fi cerut să blocheze canale moldovenești înaintea alegerilor prezidențiale din 2024, au generat reacții oficiale dure la Moscova. Autoritățile ruse califică episoadele relatate de Durov drept o dovadă a implicării Occidentului în politica internă a Republicii Moldova.

Durov a explicat într-o postare online că, în perioada detenției sale la Paris, a primit printr-un intermediar o listă de canale de pe Telegram care i-ar fi încălcat regulile și care au fost eliminate. Ulterior, însă, ar fi primit o a doua listă, pe care a refuzat să o aplice, deoarece viza conturi legitime, dar critice față de guvernele de la Chișinău și Paris. „Telegram nu va elimina niciodată conținut din motive politice”, a subliniat el, acuzând o tentativă de „interferență inacceptabilă”.

Leonid Sluţkii: „Nu o dezvăluire, ci o confirmare”

Primul care a reacționat a fost Leonid Sluţkii, președintele Comitetului pentru afaceri internaționale din Duma de Stat. El a declarat pentru agenția TASS că afirmațiile lui Durov „nu au fost o dezvăluire, dimpotrivă, au fost o confirmare a amestecului Occidentului în procesele electorale din Republica Moldova în numele echipei (președintei) Maia Sandu”.

Sluţkii a susținut că „ceea ce se întâmplă în Republica Moldova este o batjocură la adresa conceptului de vot corect: cenzură politică brutală, eliminarea și interzicerea partidelor politice, arestarea politicienilor din opoziție sub pretexte false și persecutarea credinței ortodoxe”. În opinia sa, regimul de la Chișinău „este complet nesigur de sprijinul real al populației” și „folosește o concurență murdară cu sprijinul sponsorilor săi europeni”.

Zaharova: „Occidentul acționează fără rușine”

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a declarat că dezvăluirile confirmă modul în care acționează statele occidentale în regiune. „Când Occidentul decide să distrugă încă un stat, acționează fără rușine în toate domeniile”, a afirmat Zaharova pentru TASS.

Oficiala a încadrat situația Republicii Moldova într-un context mai larg, susținând că Occidentul este dispus să intervină direct pentru a schimba echilibrul politic din țările considerate vulnerabile. „Această abordare arată disprețul complet față de principiile democratice”, a adăugat purtătoarea de cuvânt.

Klişas: „Iată standardele europene”

Și Andrei Klişas, președintele Comitetului Consiliului Federației pentru legislație constituțională, a comentat pe canalul său de Telegram declarațiile lui Durov. „Iată tot ce ați vrut să știți despre ‘standardele înalte democratice europene’. Cenzură, amestec în alegeri și în afacerile interne ale statului ‘suveran’ Republica Moldova”, a scris senatorul rus.

Klişas a numit tentativa de a bloca canale Telegram moldovenești „amestec în afacerile interne” și a afirmat că asemenea acțiuni compromit ideea de democrație europeană. Declarația sa a venit chiar în ziua scrutinului parlamentar de la Chișinău, considerat decisiv pentru viitorul Partidului Acțiune și Solidaritate, aflat la guvernare.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri