Larisa Florian a câştigat medalie de argint la Campionatul European de judo tineret de la Podgorica

captura Realitatea TV
Larisa Florian

Sportiva Larisa Florian a obţinut, vineri, medalia de argint la categoria 52 de kilograme, în cadrul Campionatului European under 23, de la Podgorica. Larisa Florian a câştigat grupa A de la categoria 52 de kilograme, după victorii cu adversare din Austria şi Spania, calificându-se astfel în semifinale. În această fază a învins-o pe azera Nazakat Azizova, cedând apoi în finala cu Distria Krasniqi (Kosovo), astfel că a încheiat cu medalia de argint.

La categoria 48 de kilograme, Mădălina Stoica a ajuns până în recalificări, unde a câştigat prima luptă, cu Ellen Salens (Belgia), dar în lupta pentru medalia de bronz a fost învinsă de britanica Kelly Staddon. La aceeaşi categorie, Cătălina Şchiopu a fost eliminată în turul II al grupei A. Campionatele Europene under 23 de la Podgorica se încheie duminică, anunţă news.ro.