Negocierile pentru candidați comuni PNL - USR-PLUS în București par să ajungă la rezultatul dorit de Dan Barna și colegii săi. Potrivit unor surse din USR, în urma negocierilor din ultimele zile, liberalii au decis să renunțe la candidații care erau refuzați vehement de USR.
Astfel, potrivit surselor din USR, PNL urmează să renunța la candidații la Primăria Sectorului 2, Dan Cristian Popescu, și Primăria Sectorului 5, Dan Croitoru. La Sectorul 2, liberalii ar urma să-l susțină pe USR-istul Radu Mihaiu, iar la Sectorul 5 ar urma să candideze Cristian Băcanu.
În urma negocierilor, sectoarele ar urma să fie împărțite în felul următor: USR va avea candidați la 1, 2 și 4, iar PNL la 3, 5 și 6.
- CITEȘTE ȘI: Tuşeşti şi te temi că ar putea fi COVID-19? Cum este, de fapt, tusea provocată de coronavirus
Dan Barna a afirmat, luni dimineață, în legătură cu negocierile pe care le-a avut cu Ludovic Orban privind posibile candidaturi comune la primăriile de sector, că a solicitat să fie luaţi în calcul candidaţi integrii, care nu au legătură cu PSD. El a precizat că USR nu ar susţine candidatura liberalului Dan Cristian Popescu la Primăria Sectorului 2 și Dan Croitoru la Primăria Sectorului 5.
În schimb, prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan afirmă că PNL a făcut destul de multe concesii în negocierile cu USR-PLUS pentru candidaţii la primăriile de sector din Bucureşti. Europarlamentarul a declarat duminică seara că Ludovic Orban nu ar trebui să renunțe la candidatura lui Dan Cristian Popescu la Primăria Sectorului 2.
Comentează