Lille, remiză albă cu Bordeaux, iar Rennes a făcut egal cu Nice, scor 1-1, în Ligue 1

Eurosport
Lille OSC

Echipele Lille şi Rennes au încheiat la egalitate partidele pe care le-au susţinut sâmbătă seara, în primele meciuri ale etapei a 30-a din Ligue 1.

Campioana en-titre, Lille, jucând pe teren propriu, nu a reuşit decât un 0-0 cu "lanterna roşie" Bordeaux, deşi oaspeţii au evoluat mai bine de o repriză cu un om în minus după ce Enock Kwateng a văzut cartonaşul roşu în minutul 35, potrivit Agerpres.

Lille este momentan pe locul 6, cu 47 de puncte, la 6 puncte de podium, în timp ce Bordeaux este pe ultimul loc (20), cu 23 de puncte.

Venind după patru victorii consecutive, Rennes nu a reuşit să treacă în deplasare de Nice, meciul încheindu-se 1-1.

Ambele goluri s-au marcat în repriza a doua, gazdele deschizând scorul în minutul 67 prin Andy Delort, oaspeţii egalând în minutul 78, prin Martin Terrier.

Rennes este deocamdată pe locul 2, cu 53 de puncte, la 12 puncte de liderul PSG, iar Nice este pe 4, cu 51 puncte.

Restul partidelor etapei se vor disputa duminică.

Podiumul este PSG (65 pct), Rennes (53 pct), Olymique Marseille (53 pct).