Lionel Messi, dublă pentru FC Barcelona în campionatul Spaniei

goal.com
Lionel Messi, Sergio Ramos

Argentinianul Lionel Messi a reuşit o dublă pentru FC Barcelona, care s-a impus cu scorul de 3-0 în faţa nou-promovatei Elche, într-o partidă restantă contând pentru prima etapă a campionatului de fotbal al Spaniei, disputată miercuri seara, potrivit Agerpres.

Messi a deschis scorul imediat după pauză (48). iar apoi a majorat avantajul gazdelor la jumătatea reprizei secunde (69). Căpitanul Barcelonei a ajuns astfel la 18 goluri marcate de la debutul actualei ediţii din Primera Division, fiind acum lider solitar al clasamentului golgheterilor, distanţându-se de fostul său coechipier Luis Suarez (Atletico Madrid/16 goluri).

Citește și: BREAKING TUPEUL total al președintelui CJ Călărași 'RĂSPLĂTIT' de DNA - Ar fi îngrădit dreptul la muncă a ZECE angajați și ar fi constrâns un procuror

Rezultatul final al întâlnirii de pe Camp Nou a fost stabilit de Jordi Alba, în minutul 73.

În urma acestui succes, FC Barcelona a revenit pe locul al treilea al clasamentului, cu 50 de puncte acumulate în 24 de meciuri, fiind devansată de Atletico Madrid, 55 puncte (23 jocuri) şi Real Madrid, 52 puncte (24 jocuri).