Apărarea aeriană ucraineană a doborât o rachetă și 16 din cele 18 drone lansate de Rusia în cursul nopții. Autoritățile au mai anunțat că infrastructura civilă din regiunea Harkov a fost lovită de rachete S-300, însă nu au fost raportate decese sau răniți.
STIRIPESURSE.RO vă prezintă mai jos, în format „live text”, principalele știri legate de războiul din Ucraina
UPDATE 17 noiembrie, ora 18.04: Armata ucraineană semnalează "lupte violente" pe malul stâng al Niprului
Armata ucraineană a semnalat vineri că sunt în desfăşurare "lupte violente" pe malul stâng al fluviului Nipru, în partea din provincia Herson controlată de trupele ruse, unde trupele ucrainene ar fi reuşit, conform Kievului, să stabilească mai multe capete de pod peste fluviu, Ministerul rus al Apărării făcând la rândul său referire la confruntări în acel sector al frontului şi susţinând de partea sa că le-ar provoca pierderi grele trupelor ucrainene care încearcă să treacă Niprul, relatează France Presse, potrivit Agerpres.
"Lupte violente continuă" în această zonă unde forţele ruse încearcă să le disloce pe cele ucrainene, a menţionat pe reţelele de socializare Statul Major ucrainean. Acesta a revendicat mai devreme cucerirea mai multor poziţii în provincia Herson pe malul stâng al Niprului, ceea ce ar fi un prim succes operaţional al armatei ucrainene după contraofensiva dezamăgitoare desfăşurată lunile trecute în provinciile Doneţk şi Zaporojie, în sud-est.
"Unităţi ucrainene au reuşit să-i alunge pe ruşi de pe poziţiile lor pe malul stâng al fluviului", se arată în comunicarea Statului Major ucrainean, care adaugă că trupele sale se lovesc "de o linie de fortificaţii destul de importantă" şi "de o puternică rezistenţă a inamicului", pe care trupele ucrainene urmăresc să-l "împingă cât mai departe de fluviu".
Bloggerii militari atât ruşi cât şi ucraineni semnalaseră deja înaintea declaraţiilor oficiale că trupele ucrainene au creat încă din octombrie un cap de pod peste Nipru, în satul Krinki.
Un responsabil pro-rus din partea ocupată a provinciei Herson a admis săptămâna aceasta că grupări alcătuite din zeci sau sute de soldaţi ucraineni deţin poziţii pe malul stâng al Niprului, în special în satul Krinki, susţinând însă că trupele ruse le-ar fi oprit înaintarea şi le-ar fi provocat pierderi grele.
Potrivit acelui responsabil pro-rus, Vladimir Saldo, trupele ucrainene acţionează acolo în grupuri mici distribuite pe o linie de circa 20 de kilometri între un pod feroviar peste Nipru şi satul Krinki, iar trupele ruse au dezlănţuit "iadul" asupra lor atacându-le cu tot armamentul greu din dotare, artilerie, rachete, bombe, sisteme termobarice, drone, etc.
De partea sa, Ministerul rus al Apărării nu a menţionat în comunicarea sa despre evoluţia frontului nimic cu privire la poziţiile pe care le-au ocupat peste Nipru trupele ucrainene, susţinând în schimb că le-ar fi provocat acestora pierderi grele.
"În sectorul Herson, pe malul drept al Niprului (controlat de ucraineni) şi în timpul unei tentative de debarcare pe o insulă, adversarul a pierdut peste 460 de soldaţi, ucişi sau răniţi, două tancuri şi 17 vehicule", menţionează Ministerul rus al Apărării în raportul său public cu privire la conflictul din Ucraina ce acoperă perioada 11-17 noiembrie.
Fluviul Nipru separă în două părţi provincia ucraineană Herson. Armata rusă a reuşit încă din primele zile ale invaziei în Ucraina declanşate în februarie 2022 să ocupe atât partea de sud cât şi o porţiune din partea de nord, cea de peste Nipru, unde se află şi capitala omonimă a provinciei. În noiembrie 2022, aflată sub ameninţarea unei ofensive ucrainene, armata rusă s-a retras din partea de nord a provinciei Herson dincolo de Nipru, stabilindu-şi de atunci defensiva pe bariera naturală reprezentată de acest fluviu.
UPDATE 17 noiembrie, ora 14.40: Armata Ucrainei dezvăluie scopul principal al operaţiunilor desfăşurate pe malul stâng al Niprului, în zona ocupată de ruşi
UPDATE 17 noiembrie, ora 13.00: Armata ucraineană continuă operațiunile pe malul stâng al Niprului: Trupele au ruşit să deschidă mai multe capete de pod
UPDATE 17 noiembrie, ora 10.30: România și Moldova preiau greul după defecțiunea poloneză - transport feroviar optimizat pentru mărfurile din Ucraina
UPDATE 17 noiembrie, ora 09.00: Zelenski, ieșire explozivă: 'Războiul dintre Israel şi Hamas a încetinit livrările de obuze către Ucraina'
UPDATE 17 noiembrie, ora 08.22: Este timpul să punem capăt gândirii nerealiste despre înfrângerea Rusiei | Analiză The Wall Street Journal
UPDATE 17 noiembrie, ora 06.15: Studiu cutremurător: mii de copii ucraineni au fost duşi în Belarus prin Rusia de la începutul războiului
Peste 2.400 de copii ucraineni cu vârste cuprinse între şase şi 17 ani au fost duşi în 13 centre din Belarus de la invazia Rusiei în Ucraina, potrivit unei cercetări publicate joi de Universitatea Yale, relatează Reuters, citat de news.ro.
Procurorul general al Ucrainei a declarat în luna mai că investighează presupusul rol al Belarusului în transferul forţat a peste 19.000 de copii identificaţi din teritoriile ocupate de Rusia. Numărul total este estimat de unii experţi şi organizaţii ca fiind mult mai mare.
UPDATE 17 noiembrie, ora 04.10: Zelenski dezvăluie ce pune la cale: lucrează cu diverse ţări la realizarea unui amplu scut aerian
Capacităţile sistemului ucrainean de apărare aeriană sunt în creştere, a declarat joi seara Volodimir Zekenski, care a sugerat că Ucraina lucrează cu diverse ţări la realizarea unui scut aerian amplu, menţionând că deocamdată nu poate oferi mai multe detalii din motive de securitate, scrie news.ro.
Preşedintele a arătat că în cursul nopţii anterioare Ucraina a reuşit să doboare 16 drone Shahed, de fabricaţie iraniană, folosite de Rusia în atacurile sale. El a atras însă atenţia că Ucraina nu se bucură încă de o protecţie sută la sută şi a spus că mai este încă mult de lucru, iar oraşe precum Harkov şi regiuni precum Doneţk şi Zaporojie au nevoie de mai multe sisteme de apărare antiaeriană şi de mai multă securitate.
UPDATE 17 noiembrie, ora 02.30: Mutare de forță a lui Vladimir Putin: Rusia va institui un 'drept de super-preempţiune' pentru a prelua acţiunile străinilor la companiile ruse
Investitorii occidentali la companiile ruseşti se pregătesc de un nou decret prezidenţial care este analizat în prezent la Moscova, conform căruia ar putea fi forţaţi să îşi vândă participaţiile lor către guvernul rus, la preţuri reduse în mod semnificativ, transmite Reuters, conform Agerpres.
Decretul prezidenţial, care ar putea da Rusiei un "drept de super preempţiune" pentru a prelua acţiuni la companiile strategice de la acţionarii străini, reprezintă ultima lovitură dată investitorilor care au active ruseşti şi care înainte de invadarea Ucrainei valorau miliarde de dolari.
Comentează