LIVE TEXT Război în Ucraina, 28 septembrie - Kadîrov a mers la Putin: Niciun tanc Abrams nu ne sperie

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 27-09-2023

Actualizat: 29-09-2023

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Conform unui veteran al US Army care oferă instruire trupelor ucrainene, aplicarea doctrinii americane de luptă împotriva Rusiei ar putea fi o provocare, având în vedere că Ucraina a depășit SUA în utilizarea dronelor în acest conflict.

Instructorul cu numele de cod "Jackie" este convins că rezultatele pe câmpul de luptă din Ucraina ar fi mai puțin favorabile dacă ar fi aplicată doctrina militară a Pentagonului împotriva Rusiei. El susține că forțele ucrainene au o înțelegere mai profundă a anumitor aspecte ale luptei moderne. "Utilizarea doctrinei americane aici ne-ar aduce cu siguranță provocări semnificative," a afirmat Jackie pentru Insider.

STIRIPESURSE.RO vă prezintă mai jos, în format „live text”, principalele știri legate de războiul din Ucraina în timpul zilei de joi, 28 septembrie 2023, pe măsură ce apar.

 

UPDATE 28 septembrie, ora 23.48: ISW: Rusia încearcă să se înarmeze cu rachete balistice iraniene cu rază de acțiune de 300 de km

Rusia negociază deja cu Iranul cu privire la furnizarea de rachete cu rază lungă de acţiune, profitând de faptul că rezoluţia ONU care interzice astfel de operaţiuni va expira în curând, informează joi EFE, conform Agerpres.

Detalii aici

 

UPDATE 28 septembrie, ora 20.13: Kadîrov a mers la Putin: Niciun tanc Abrams nu ne sperie

Preşedintele rus Vladimir Putin s-a întâlnit joi la Kremlin cu liderul cecen Ramzan Kadîrov, în plină controversă legate de fiul acestuia, Adam Kadîrov, care a bătut recent un deţinut pentru că a ars Coranul, relatează EFE, potrivit Agerpres.

Detalii aici

content-image

UPDATE 28 septembrie, ora 15.37: NATO va disloca avioane de recunoaștere AWACS în Lituania

NATO intenționează să desfășoare temporar avioane AWACS pe teritoriul Lituaniei, care constau dintr-un complex de aeronave capabile să detecteze aeronavele și rachetele inamice aflate la sute de kilometri distanță.

În acest fel, Alianța va fi capabilă să monitorizeze mai îndeaproape acțiunile Rusiei și să prevină încercările acesteia de a perturba securitatea în regiunea baltică. Două astfel de aeronave sunt planificate să fie amplasate pe aerodromul lituanian Siauliai. Primul dintre ei ar trebui să ajungă astăzi în Lituania, potrivit site-ului NATO.

Potrivit reprezentantului interimar al NATO, Dylan White, războiul Rusiei împotriva Ucrainei a forțat Alianța să recurgă la astfel de pași.

UPDATE 28 septembrie, ora 14.10: Zelenski face apel la țările NATO să trimită Ucrainei sisteme suplimentare de apărare aeriană

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, contează pe ajutorul statelor membre NATO în ceea ce priveşte furnizarea de sisteme suplimentare de apărare aeriană "pentru a închide cerul ucrainean de atacurile rusești asupra infrastructurii critice".

Potrivit Ukrinform, Zelenski a făcut o declaraţie în acest sens joi, la Kiev, în cadrul unei conferințe de presă comune cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, care a sosit într-o vizită neanunţată în capitala ucraineană.

"Am discutat despre situația legată de următoarele atacuri rusești asupra infrastructurii critice a Ucrainei, iar în acest sens am analizat posibilitatea furnizării unor sisteme suplimentare de apărare aeriană de către statele membre. Secretarul general a fost de acord să depună eforturi pentru a ajuta, pentru a ne sprijini în această chestiune, pentru a mobiliza statele membre ale Alianței" - a afirmat șeful statului ucrainean.

De asemenea, Zelenski a vorbit despre atacurile masive cu drone kamikaze și a subliniat nevoia de ajutor din partea partenerilor pentru a proteja Ucraina de teroarea rusă.

"Doar aseară, teroriştii ruşi au folosit peste 40 de drone Shahed. Și așa este aproape în fiecare seară. În condițiile unor astfel de atacuri intense împotriva ucrainenilor, împotriva orașelor noastre, împotriva porturilor noastre, care sunt importante pentru securitatea alimentară globală, este nevoie de o intensitate corespunzătoare a presiunii asupra Rusiei și de o întărire corespunzătoare a scutului nostru aerian. Lumea trebuie să vadă cum teroarea rusă pierde, astfel încât, în cele din urmă, valorile noastre comune să câștige" - a adăugat Volodimir Zelenski.

UPDATE 28 septembrie, ora 14.00: Întâlnire între ministrul ucrainean al apărării şi omologul său britanic

Ministrul ucrainean al apărării, Rustem Umerov, a avut o întrevedere cu secretarul britanic al apărării, Grant Shepps, care a sosit, joi, într-o vizită la Kiev.

"Vizită importantă a colegului meu Grant Shepps la Kiev. Am mulțumit prietenilor noștri din Marea Britanie pentru sprijinul neclintit acordat Ucrainei. Am informat despre situația actuală de pe câmpul de luptă și nevoile urgente. Ne-am pe apărare aeriană, artilerie, sisteme anti-drone. Iarna se apropie, dar noi suntem pregătiți. Împreună, suntem mai puternici" - a scris Umerov pe rețeaua de socializare X (fostă Twitter)

UPDATE 28 septembrie, ora 13.55: Secretarul general al NATO a sosit la Kiev

Secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice, Jens Stoltenberg, a sosit, joi, la Kiev, într-o vizită neanunțată în prealabil - transmite RBC-Ucraina. În cadrul vizitei sale în capitala Ucrainei, Stoltenberg s-a întâlnit deja cu președintele Volodimir Zelenski.

UPDATE 28 septembrie, ora 13.50: Putin s-a întâlnit cu Kadîrov

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, la întâlnirea avută, la Kremlin, cu liderul Ceceniei, Ramzan Kadîrov, i-a cerut acestuia să transmită cele mai bune urări participanților la operațiunea militară specială.

"Transmite-le băieților cele mai bune urări. Cele mai bune urări familiilor lor. Știu că dumneavoastră personal vă ocupați tot timpul de aceste probleme, inclusiv de sprijinirea familiilor băieților noștri, care luptă în prima linie, sunt sigur, bine, curajos, eroic", a spus Putin.

content-image

UPDATE 28 septembrie, ora 13.45: Kievul va găzdui un forum internaţional dedicat industriilor de apărare

Ministrul de externe al Ucrainei, Dmitro Kuleba, a anunţat că un forum internaţional al industriilor de apărare va avea loc la Kiev, în zilele următoare.

Într-un interviu pentru Interfax-Ucraina, Kuleba a precizat că evenimentul se va bucura de participarea a peste 165 de companii din diferite țări ale lumii.

UPDATE 28 septembrie, ora 13.30: Rusia a dat startul unei mari operațiuni în Europa: în doar un an situația s-ar putea schimba dramatic

Apropiatele alegeri slovace reprezintă un test privind gradul de vulnerabilitate a alegerilor europene la „arma de manipulare în masă de multe milioane de euro” pe care Moscova o folosește pentru a se amesteca în procesul de votare prin dezinformarea online, a declarat marți responsabilul Uniunii Europene pentru afaceri digitale.

Slovacii merg la urne pe 30 septembrie pentru alegerile parlamentare. În fruntea sondajelor este partidul populist Smer-SD, condus de Robert Fico, controversatul fost prim-ministru al țării, care susține încetarea sprijinului militar pentru Ucraina.

CONTINUAREA AICI!

UPDATE 28 septembrie, 13.15: Lukașenko și-a exprimat disponibilitatea de dialog cu Ungaria de dragul deescaladării în Europa

Președintele Republicii Belarus, Aleksandr Lukașenko, primind scrisorile de acreditare din partea ambasadorului Ungariei la Minsk, și-a exprimat disponibilitatea de a continua dialogul cu această țară, în scopul deescaladării tensiunilor în regiunea europeană, a informat serviciul de presă al șefului statului.

Lukașenko a primit astăzi scrisorile de acreditare ale ambasadorilor din partea a 11 țări străine, între care și Ungaria. "Ungaria este un prieten vechi și de încredere al Republicii Belarus, relațiile cu care, trecând testul timpului, sunt construite pe o bază pragmatică și de respect reciproc", a declarat Lukașenko, citat de serviciul de presă.

El a subliniat propunerile și inițiativele Budapestei privind măsurile de securitate și de consolidare a încrederii în Europa. "Suntem gata să continuăm dialogul cu Ungaria în scopul deescaladării tensiunii în regiune prin soluționarea problemelor litigioase nuami prin negocieri pașnice", a declarat Lukașenko.

UPDATE 28 septembrie, ora 13.00: Ruşii au lovit o termocentrală din sudul Ucrainei, în timpul bombardamentelor de miercuri

Compania energetică ucraineană Ukrenergo a anunţat că, în timpul atacurilor masive de miercuri seară, armata rusă au avariat o centrală termică din sudul Ucrainei.

"Aseară (miercuri, n.r.), în timpul bombardamentului masiv, a fost avariată o centrală termică dintr-o regiune din sudul Ucrainei" - se arată într-un comunicat al companiei.

UPDATE 28 septembrie, ora 12.50: Kuleba, despre alegerile din SUA: "Vom auzi tot mai des declarații iritante la adresa Ucrainei"

Ministrul ucrainean de externe, Dmitro Kuleba, a declarat că, în contextul campaniei electorale din Statele Unite ale Americii, ar trebui să ne așteptăm la declarații mai iritante cu privire la Ucraina.

Într-un interviu pentru Interfax-Ucraina, Kuleba a remarcat că, în partidele americane republican și democrat, există persoane care se opun sprijinului pentru Ucraina. Cu toate acestea, astfel de persoane sunt în minoritate - consideră ministrul.

"Cu cât campania electorală va înainta, cu atât mai mult vom auzi declarații care ne vor irita. Pentru că acestea sunt alegeri și cei care merg împotriva actualului guvern trebuie să critice actualul guvern. Aceasta este legea" - a explicat Kuleba.

Totodată, ministrul a remarcat că, în recenta sa vizită în Statele Unite, nu a simțit începutul campaniei electorale. Potrivit acestuia, Ucraina înțelege că oponenții administrației Joe Biden îl vor ataca pe actualul lider în ceea ce priveşte asistența acordată Kievului, iar subiectul cheie va fi "utilizarea ineficientă a fondurilor americane și corupția din Ucraina".

Kuleba a adăugat că, timp de un an și jumătate, nu au existat plângeri din partea auditorilor americani cu privire la utilizarea asistenței furnizate de SUA.

UPDATE 28 septembrie, ora 12.40: Ministrul francez al apărării a sosit la Kiev

Ministrul francez al apărării, Sébastien Lecornu, a sosit, joi, în capitala Ucrainei, unde va avea o întâlnire cu omologul său ucrainean, Rustem Umerov, și cu ministrul industriilor strategice de la Kiev, Oleksandr Kamişin, în cadrul căreia părțile vor discuta despre asistența militară pentru armata ucraineană.

Potrivit RBC, The Guardian şi 20minutes.fr., imediat după ce a sosit la Kiev, Lecornu a mers în centrul oraşului, la memorialul dedicat celor uciși în timpul invaziei ruse, unde a depus o coroană de flori.

În timpul vizitei în capitala ucraineană, ministrul va vorbi despre evoluția asistenței franceze pentru Ucraina, în vederea respingerii agresiunii militare la scară largă a Federației Ruse. Lecornu este însoţit de zeci de reprezentanți de întreprinderi din industria apărării, care vor discuta, la Kiev, despre asistența acordată Ucrainei și parteneriatul industrial dintre părţi.

Reprezentanții a aproximativ 20 de companii franceze specializate în producția de vehicule blindate, artilerie, vehicule aeriene fără pilot şi suport cibernetic urmează să discute și să semneze parteneriate cu reprezentanții industriei ucrainene.

content-image

UPDATE 28 septembrie, ora 12.30: NATO va trimite două avioane AWACS în Lituania pentru monitorizarea acțiunilor Rusiei

Două avioane AWACS cu rază lungă de acțiune vor fi trimise în Lituania pentru monitorizarea acțiunilor militare ale Rusiei alături de frontierele NATO, se arată în declarația dată publicității de Alianță.

"NATO va amplasa temporar avioane ale sistemului de control și averizare AWACS a Šiauliai (Lituania). Primul dintre cele două avioane va sosi joi, 28 septembrie 2023, și va efectua misiuni de supraveghere a activităților militare ale Rusiei în apropierea frontierelor Alianței", se arată în document.

UPDATE 28 septembrie, ora 12.20: Occidentul însuși a distrus integritatea teritorială a Ucrainei, de care acum îi pasă atât de mult (Lavrov)

Integritatea teritorială a Ucrainei a fost distrusă de țările occidentale, a declarat ministrul de externe al Rusiei, Serghei Lavrov, într-un interviu acordat agenției TASS.

Ministrul a menționat că fostul cancelar german Angela Merkel, fostul președinte francez Francois Hollande și fostul președinte ucrainean Petro Poroșenko au recunoscut deschis încă de anul trecut că acordurile de la Minsk au fost necesare pentru a câștiga timp și a completa arsenalele militare ale regimului ucrainean. Politicienii nu intenționau să respecte niciun fel de înțelegeri și au indus pe toată lumea în eroare. Tocmai ei au fost cei care au distrus integritatea teritorială a Ucrainei, a explicat Lavrov.

În același timp, șeful diplomației ruse a declarat că Rusia este pregătită să ajungă la o înțelegere cu Ucraina în ceea ce privește reglementarea pașnică a conflictului militar ucrainean, dar "ținând cont de realități".

Reamintim că negocierile dintre Rusia și Ucraina s-au oprit în mai 2022. În luna octombrie a aceluiași an, liderul ucrainean, Volodimir Zelenski, a semnat un decret care exclude posibilitatea continuării dialogului cu Moscova. Președintele Federaţiei Ruse, Vladimir Putin, a declarat ieri că pentru reluarea negocierilor de pace cu Federaţia Rusă președintele ucrainean trebuie să își anuleze decretul.

content-image

UPDATE 28 septembrie, ora 12.10: Regiunea Zaporojie - Armata ucraineană îşi consolidează poziţiile lângă Verbove

Purtătorul de cuvânt al Forțelor de Apărare "Tavria" din Ucraina, Oleksandr Ştupun, a anunţat, joi, că armata ucraineană îşi întăreşte poziţiile lângă Verbove, regiunea Zaporojie, în timp ce ocupanții ruși sunt în defensivă.

"Pentru a merge înainte, trebuie să fim bine consolidaţi pentru ca, Doamne ferește, inamicul să nu ne lovească undeva pe flanc, sau să ne spargă apărările și să intre din cealaltă parte, ca să nu fie probleme pentru trupele noastre aflate în înaintare" - a explicat militarul, adăugând că armata rusă este defensivă.

Potrivit lui Ştupun, ocupanții ruşi încearcă uneori să distragă atenția luptătorilor ucraineni de la ofensivă prin diverse incursiuni efectuate de grupuri mici şi, de obicei, fără echipament.

UPDATE 28 septembrie, ora 12.00: Ocupanții ruşi dezertori au început să jefuiască tot mai des populaţia regiunii Herson (SPROTIV)

Centrul de rezistență națională din Ucraina "SPROTIV" raportează că, în teritoriile ocupate temporar din regiunea Herson, a crescut numărul cazurilor de jafuri locale comise de către reprezentanții forțelor de ocupație.

SPROTIV notează că soldații ruși fură mașini și bani sub pretextul "luptei cu partizanii". Civilii ucraineni sunt acuzați de "neloialitate" și de sprijinirea Forțelor de Apărare ale Ucrainei, astfel că le sunt jefuite casele.

"Motivul - pe lângă 'misteriozitatea sufletului rus' - este disciplina scăzută în rândul Forțelor Armate ale Federației Ruse, iar din această cauză, în armata inamicului, creşte cazurile de beţie şi dezertare" - subliniază Centrul de rezistență națională din Ucraina. În acest context, administrația de ocupație s-a plâns chiar conducerii de la Kremlin, susţinând că, în regiune, predomină "sentimentul anti-rus".

UPDATE 28 septembrie, ora 11.50: Rușii susțin că Occidentul are nevoie de alegeri în Ucraina pentru a-l schimba pe Zelenski

Țările occidentale sprijină desfășurarea alegerilor în Ucraina, în ciuda acțiunilor de luptă din țară, deoarece sunt iritate de comportamentul lui Vladimir Zelenski și ele intenționează să-l schimbe pe liderul de la Kiev, a declarat astăzi Konstantin Gavrilov, șeful delegației Federației Ruse la convorbirile de la Viena pe problemele securității militare și controlul asupra aramentelor.

Mai mult decât atât, diplomatul rus a remarcat o tendință de iritare din partea politicienilor occidentali față de Zelenski. Gavrilov a adăugat că, în timpul discuțiilor informale cu delegația rusă, a fost exprimată ideea că "probabil că el (Zelenski-n.r.) nu va mai fi tolerat multă vreme".

UPDATE 28 septembrie, ora 11.40: Armata ucraineană raportează noi succese în direcţia Kupiansk-Liman

Luptătorii ucraineni i-au alungat pe invadatorii ruși din poziţiile deţinute în direcția Kupiansk-Liman - a anunţat, joi, Mikola Urşalovici, reprezentant al Gărzii Naţionale a Ucrainei. Potrivit acestuia, militarii ucraineni îşi consolidează acum poziţiile în zona respectivă.

"Unitățile Brigăzii a 4-a operaționale, împreună cu unități ale Forțelor Armate, au efectuat operațiuni de lovitură și asalt. Au împins inamicul din pozițiile sale și au obţinut un punct de sprijin" - a detaliat Urşalovici.

Potrivit acestuia, membrii Gărzii Naţionale a Ucrainei mețin apărarea în regiune, efectuează misiuni de recunoaștere aeriană și lovesc metodic ținte inamice în apropiere de Serebrianka și Bilohorivka. Urşalovici a remarcat că militarii ucraineni se află sub focul intens al ruşilor. Cu toate acestea, a adăugat militarul, armata ucraineană provoacă pierderi inamicului.

content-image

UPDATE 28 septembrie, ora 11.30: Ocupanţii ruşi nu pot recruta studenți la "institutele" deschise în teritoriile ocupate ale Ucrainei (SPROTIV)

Centrul de rezistență națională din Ucraina "SPROTIV" raportează că studenții din teritoriile ocupate nu sunt dornici să intre la universitățile invadatorilor. Tocmai de aceea, pentru a acoperi acest "deficit", cei trimişi la aceste "institute" sunt tinerii fără părinţi.

Potrivit SPROTIV, rușii au creat patru "institute” pedagogice ilegale în teritoriile ocupate temporar: Herson, Azov (Berdiansk), Donețk și Luhansk.

"Cu toate acestea, numărul 'studenților' este mic, iar ocupanții au început să trimită în aceste universități orfani care au absolvit școlile-internat și, în mare parte, nu își pot alege liber viitorul" - notează Centrul de rezistență națională.

SPROTIV menționează că orfanilor li se promite un pachet social complet și burse mari, iar examenele de admitere nu sunt necesare.

UPDATE 28 septembrie, ora 11.15: Foști luptători ai grupului Wagner au apărut lângă Bahmut (Mihailo Podoliak)

Mihailo Podoliak, consilierul şefului cancelariei prezidenţiale de la Kiev, a declarat, miercuri, că foști luptători ai grupului de mercenari Wagner au apărut lângă Bahmut, având scopul de a "astupa găurile ruseşti ale apărării armatei ruse în direcția Bahmut". "În ceea ce privește 'revenirea' grupului Wagner în direcția Bahmut, rețineți că nu mai există niciun grup Wagner" - a scris Podoliak pe Telegram.

Potrivit consilierului şefului cancelariei prezidenţiale ucrainene, Wagner a dispărut odată cu lichidarea liderului său, Evgheni Prigojin, și a comandantului Dmitri Utkin, precum și după capturarea acestei structuri de către ministrul apărării al Federației Ruse, Serghei Șoigu, și șeful Statului Major rus, Valeri Gherasimov.

Potrivit lui Podoliak, cei doi au epurat conducerea grupului de mercenari. "Astăzi, sunt doar foști militanți ai unei grupări teroriste, care au mers oriunde: în Africa, în viața civilă și penală a regiunilor ruse - ori au semnat un contract cu Ministerul Apărării al Federației Ruse și au fost de acord să cânte ultimul acord, acoperind, pentru scurt timp, gaura rusească în direcția Bahmut" - a scris Podoliak pe Telegram.

În plus, consilierul a remarcat că efectul "media" al acestui eveniment este mai mare decât semnificația sa reală. Scopul acestui lucru este de a încerca să fie "acoperite" știrile referitoare la eliberarea satelor Klișciivka și Andriivka de către armata ucraineană și distrugerea principalelor formațiuni rusești pregătite pentru luptă în această direcție.

UPDATE 28 septembrie, ora 11.00: Kuleba, despre conflictul cu Polonia: "Nu avem nevoie de acest război al cerealelor"

Ministrul ucrainean de externe, Dmitro Kuleba, a declarat că nici Ucraina, nici Polonia nu au nevoie de un "război al cerealelor". Potrivit acestuia, autoritățile sunt hotărâte să rezolve situația legată de exportul de produse agricole ucrainene.

"Istoria, viitorul și securitatea, pur și simplu, nu ne lasă altă opțiune, decât să ieșim din această criză. Nu noi am creat această criză și suntem absolut hotărâți să îi punem capăt. Emoțiile generează furie. Până pe 15 octombrie, ziua alegerilor în Polonia, tensiunea poate crește în continuare, dar noi suntem constructivi" - a afirmat Kuleba, într-un interviu pentru Interfax-Ucraina.

Ministrul a remarcat că acum se lucrează alături de Comisia Europeană şi că Ucraina a trimis Poloniei semnale clare cu privire la stabilirea unei soluții constructive la această situație. "Noi nu avem nevoie de acest război al cerealelor și nici Polonia nu are nevoie" - a subliniat şeful diplomaţiei ucrainene.

Kuleba a menționat că, prin exemplul relațiilor cu Bulgaria și România, Ucraina a demonstrat că "nu există probleme nerezolvabile". "Permiteți-mi să vă reamintesc că, la începutul crizei, în primăvara acestui an, erau cinci țări care au introdus restricții. Acum, Bulgaria și România au găsit o soluție, dar celelalte trei țări nu au găsit. Motivul pentru care nu au găsit, evident, nu este acela că nu există soluții. Există și alte motive pentru care aceste soluții nu sunt găsite" - a adăugat Kuleba.

Potrivit ministrului, problema cerealelor poate fi rezolvată, "dacă există dorința de a o rezolva". "Noi avem o astfel de dorință" - a asigurat ministrul de externe al Ucrainei.

content-image

UPDATE 28 septembrie, ora 10.45: Guvernul Ucrainei a numit trei noi viceminiştri ai apărării

Cabinetul de Miniștri de la Kiev a numit, miercuri, noi miniștri adjuncți ai apărării. Formarea unei noi echipe a fost una dintre condițiile numirii lui Rustem Umerov în funcția de ministru ucrainean al apărării.

Potrivit Korespondent, Iuri Djihir va fi viceministru responsabil de domeniul financiar al Ministerului Apărării de la Kiev, iar Natalia Kalmikova preia funcţia de vicepremier pentru dezvoltare socială. Katerina Ciornohorenko a fost numită viceministru al apărării responsabil de dezvoltare digitală.

UPDATE 28 septembrie, ora 10.30: Armata rusă continuă să sufere pierderi în direcţia "Tavriisk"

Comandantul grupului de trupe "Tavria" din Ucraina, generalul de brigadă Oleksandr Tarnavski, a declarat, joi, că armata ucraineană a lichidat 51 de ocupanţi ruși şi au rănit alţi 120, în ultimele 24 de ore, în direcţia "Tavriisk".

În acelaşi sector al frontului, militarii ucraineni au distrus trei depozite de muniţii şi 44 de echipamente militare aparţinând invadatorilor ruşi

UPDATE 28 septembrie, ora 10.10: Au fost găsite fragmentele unui obiect care seamănă cu o rachetă (Ministerul de Interne al Republicii Moldova)

Ministerul de Interne al Republicii Moldova a confirmat descoperirea fragmentelor unei presupune rachete pe teritoriul țării, transmite serviciul de presă al departamentului amintit.

Joi, mass-media din Republica Moldovenească Transnistreană nerecunoscută a informat despre alte două fragmente de rachetă găsite în satul Chițcani.

"Confirmăm că pe malul unui iaz din satul Fîrlădeni raionul Căușani, în seara de 27 septembrie au fost descoperite fragmentele unui obiect suspect, posibil o rachetă. La locul incidentului au fost trimiși specialiști care fac cercetările necesare", anunță Ministerul de Interne al Republicii Moldova.

Departamentul amintește că situația se va discuta la ședința Comisiei Unite de Control.

content-image

UPDATE 28 septembrie, ora 09.50: Armata rusă a lovit un obiectiv de infrastructură din Mikolaiv

Şeful Administraţiei Militare Regionale Mikolaiv, Vitali Kim, a raportat că, miercuri seară, trupele ruse au tras o rachetă asupra centrului regional, lovind o instalație de infrastructură.

"În seara de 27 septembrie, în jurul orei 21:44, orașul Mikolaiv a fost vizat de un atac cu rachetă" - a precizat oficialul.

Potrivit lui Kim, ruşii au lovit o instalație de infrastructură de la marginea orașului. Guvernatorul a adăugat că atacul nu s-a soldat cu victime.

UPDATE 28 septembrie, ora 09.40: Regiunea Kirovohrad, lovită de ruşi cu drone kamikaze

Trupele ruse au lansat un atac masiv asupra Ucrainei, în noaptea de miercuri spre joi. Deşi armata ucraineană a doborât majoritatea dronelor lansate de ruşi, autorităţile din regiunea Kirovohrad raportează că au fost înregistrate lovituri.

"Am trecut printr-o noapte foarte dificilă. Atacul cu drone inamice nu a ocolit regiunea Kirovohrad. Unele dintre dronele Shahed au fost distruse deasupra regiunii. Cu toate acestea, au existat lovituri" - a declarat șefului Administrației Militare Regionale Kirovohrad, Andri Raikovici.

Oficialul nu a menţionat alte detalii, însă a remarcat că nu s-au înregistrat victime şi nici pagube în ceea ce priveşte infrastructura civilă.

UPDATE 28 septembrie, ora 09.30: Regiunea Odesa, vizată de atacuri nocturne cu drone ruseşti

Şeful Administraţiei Militare Regionale Odesa, Oleh Kiper, a raportat că, în noaptea de miercuri spre joi, regiunea Odesa fost atacată, din nou, de drone Shahed lansate de Federaţia Rusă.

"În timpul nopţii, teroriștii ruși au atacat, din nou, regiunea Odesa, folosind drone. Forțele noastre de apărare aeriană au funcționat perfect" - a scris Kiper pe Telegram. Potrivit acestuia, nu au fost raportate lovituri, distrugeri sau victime în urma bombardamentelor.

UPDATE 28 septembrie, ora 09.20: Volodimir Zelenski s-a întâlnit cu Grant Shapps, noul secretar britanic al apărării

Cancelaria prezidenţială ucraineană transmite că președintele Volodimir Zelenski s-a întâlnit, joi, cu noul secretar britanic al apărării, Grant Shapps, care se află în vizită la Kiev.

"Întâlnire semnificativă cu secretarul britanic pentru apărare, Grant Shapps. Mulțumim pentru puternicul sprijin financiar, în domeniul apărării și umanitar acordat Ucrainei" - a scris Zelenski pe o reţea socială.

Președintele a menționat că relaţia de cooperare dintre Ucraina și Marea Britanie în domeniul militar extinde semnificativ capacitățile soldaților ucraineni pe câmpul de luptă, în special datorită armelor cu rază lungă de acțiune.

Zelenski și Shapps au discutat și despre consolidarea apărării aeriene ucrainene, deosebit de importantă înaintea perioadei de iarnă. În timpul discuţiilor, a fost abordată şi adoptarea de către G7, la summitul NATO de la Vilnius, a declarației comune privind sprijinul pentru Ucraina și începerea negocierilor cu Marea Britanie pentru încheierea unui acord bilateral corespunzător referitor la garanțiile de securitate pentru statul ucrainean.

UPDATE 28 septembrie, ora 9.10: SUA încearcă să evite responsabilitatea pentru ruperea legăturilor comerciale cu Rusia (Antonov)

Washingtonul încearcă să se absolve de responsabilitate pentru prăbușirea legăturilor comerciale cu Rusia ca urmare a impunerii nechibzuite a sancțiunilor, a declarat miercuri ambasadorul Federației Ruse în SUA, Anatoli Antonov, citat pe canalul Telegram al reprezentanței diplomatice ruse. Diplomatul a comentat declarațiile părții americane, potrivit cărora ea nu pune obstacole în calea activității companiilor americane în Rusia.

"Aceste declarații trezesc nedumerire. Washingtonul vrea să se absolve de responsabilitate pentru modul în care acumularea nechibzuită a tot felul de bariere sub formă de sancțiuni a condus la prăbușirea legăturilor comerciale bilaterale", a declarat ambasadorul rus.

"Din cauza numeroaselor restricții în domeniul financiar și comercial, operatorii economici adeseori pur și simplu nu pot efectua plățile necesare pentru livrările de mărfuri. Și chiar și pentru alimente și medicamente, care, după cum încearcă în mod regulat să ne demonstreze administrația, nu ar fi afectate de restricții. Rutele logistice tradiționale de livrare de produse au fost întrerupte", a declarat șeful misiunii diplomatice ruse.

"Mass-media angajată, precum și unele organizații neguvernamentale, s-au alăturat cu zel la presiunea fățișă asupra mediului de afaceri. Prin publicarea de materiale de discreditare ele au început să determine companiile să părăsească Rusia, chiar și cu prețul unor pierderi de multe milioane de dolari", a subliniat Antonov.

"Dar chiar și în astfel de condiții, firmele americane își confirmă interesul de a-și menține prezența pe piața rusească. În ceea ce ne privește, rămânem deschiși la o cooperare comercială reciproc avantajoasă", a adăugat Antonov.

content-image

UPDATE 28 septembrie, ora 09.00: Peste 300 de militari ruşi au fost ucişi în Ucraina, în luptele din ultimele 24 de ore (armata ucraineană)

Forţele ucrainene au lichidat 330 de militari ruși în ultimele 24 de ore, astfel că numărul invadatorilor ucişi pe front, de la începutul războiului, a ajuns la 277.320 - potrivit unui raport publicat, joi, de Statul Major al Forţelor Armate ale Ucrainei.

De asemenea, de la începutul invaziei ruse la scară largă, trupele ucrainene au doborât 315 avioane și 316 elicoptere rusești. Au mai fost distruse 4.679 (+12) de tancuri ale armatei ruse, 8.962 (+12) de vehicule blindate, 6.375 (+38) de sisteme de artilerie, 535 (+1) de sisteme de apărare aeriană, 793 (+1) de lansatoare multiple de rachete, 8.815 (+23) vehicule și cisterne transportatoare de combustibil, 20 de nave, 4.957 (+23) de drone, 1.529 de rachete de croazieră și tehnică specială (929).

UPDATE 28 septembrie, ora 08.50: Dacă Ucraina foloseşte rachetele trimise de noi, acestea vor fi defensive, nu ofensive (premierul Bulgariei)

Premierul Bulgariei, Nikolai Denkov, a comentat apelul Rusiei ca Bulgaria să-şi reconsidere decizia de a furniza Ucrainei sisteme de rachete antiaeriene S-300.

Şeful executivului bulgar a menţionat că, în cazul în care aceste rachete vor fi utilizate, va fi pentru a proteja oamenii şi că acestea nu sunt rachete ofensive. Denkov a explicat că rachetele vor fi folosite pentru apărarea oraşelor precum Kiev şi Odesa.

"Sunt destinate apărării antiaeriene, nu atacurilor. Cred că, având în vedere tot ce am văzut în ultimul an şi jumătate, Rusia este ultima care poate vorbi despre respectarea tratatelor internaţionale", a declarat prim-ministrul Bulgariei, după ce Serviciul Federal pentru Cooperare Militară şi Tehnică al Federaţiei Ruse a solicitat Bulgariei să nu furnizeze Ucrainei sisteme de rachete antiaeriene S-300, pentru a evita încălcarea dreptului internaţional.

Parlamentul de la Sofia a decis ca Bulgaria să furnizeze ajutor militar suplimentar Ucrainei, care include rachete ghidate antiaeriene din depozitul Ministerului Apărării şi muniţie pentru arme automate, care nu mai erau utilizate de Ministerul de Interne. Decizia a fost luată într-o şedinţă închisă.

UPDATE 28 septembrie, ora 08.40: Lavrov a declarat disponibilitatea Rusiei de a ajunge la o înțelegere privind Ucraina "ținând cont de realitățile de pe teren"

Moscova este pregătită să poarte negocieri cu privire la Ucraina, însă ținând cont de realitățile de pe teren și de interesele securității rusești, a declarat ministrul de externe al Federației Ruse, Serghei Lavrov, într-un interviu acordat agenției de presă TASS.

"Poziția noastră rămâne în vigoare: suntem gata să ajungem la o înțelegere, însă ținând cont de realitățile create acum pe teren și ținând cont de poziția noastră, care este bine-cunoscută de toată lumea, ținând cont de interesele noastre, de interesele securității noastre, de interesele de a împiedica crearea la frontierele Rusiei a unui regim nazist ostil, care a declarat în mod deschis ca obiectiv exterminarea a tot ceea ce este rusesc pe pământurile care și în Crimeea, și în Novorossia au fost valorificate, colonizate de poporul rus timp de secole", a spus ministrul rus.

Lavrov a declarat anterior că, cu cât mai mult timp Kievul amână negocierile cu Moscova, cu atât mai dificil va fi să se ajungă mai târziu la o înțelegere. Potrivit afirmațiilor sale, primul pas pentru astfel de contacte ar trebui să fie anularea decretului președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski prin care se interzice dialogul cu Moscova.

UPDATE 28 septembrie, ora 08.30: Armata ucraineană anunţă că va folosi tancurile americane Abrams "atunci când va fi momentul"

Şeful serviciului de presă al Grupului de Forţe "Est" din Ucraina, Ilia Evlaş, a declarat, miercuri seară, că forțele ucrainene vor începe să folosească tancurile Abrams atunci când va fi momentul și când condițiile tactice o vor permite.

"Deocamdată, nu vom dezvălui exact unde și când vor interacționa acestea cu inamicul. Să fie o surpriză pentru ei (ruși - n.r.)" - a menţionat militarul.

Potrivit lui Evlaş, condițiile meteorologice dificile și ploile vor afecta cursul ostilităților și utilizarea noilor tancuri pe front. "Totuși, așa cum ne amintim chiar și de anul trecut, ofensiva și ostilitățile nu se vor termina aici" - a subliniat Ilia Evlaş.

Potrivit acestuia, ostilitățile vor continua oricum, "va trebui doar să se țină cont de ceață sau alte condiții meteorologice". Evlaş a remarcat că operațiunea va fi planificată în funcție de circumstanțe care vor apărea.

Amintim că preşedintele Volodimir Zelenski a confirmat recent că primele tancuri americane Abrams au sosit în Ucraina şi se pregătesc pentru a întări brigăzile ucrainene. Pentagonul, de asemenea, a confirmat că primul lot, care include 31 de tancuri Abrams, a ajuns în Ucraina.

content-image

UPDATE 28 septembrie, ora 08.15: Regiunea Herson - Atacuri ruseşti soldate cu victime

Cel puţin un civil a murit şi un altul a fost rănit, miercuri seară, în urma unor atacuri lansate de ruşi asupra oraşului Herson şi a altor zone din regiunea omonimă.

Potrivit şefului Administraţiei Militare Regionale Herson, Oleksandr Prokudin, un bărbat de 41 de ani a murit în propria locuinţă, iar un tânăr de 27 de ani a fost rănit. De asemenea, rușii au aruncat șapte bombe aeriene în apropiere de Mikolaivka, raionul Berislav. "Informațiile despre victime și distrugeri sunt în curs de clarificare" - a transmis Prokudin.

Amintim că, joi seară, Prokudin a raportat că orașul Herson este bombardat masiv de ruși. Avioane inamice au fost detectate în spațiul aerian al regiunii.

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a remarcat, în mesajul său de seară, că, în ultimele zile, rușii au început să bombardeze cu brutalitate regiunea Herson. "Artilerie, bombe ghidate. Împotriva caselor, magazinelor și infrastructurii. Este o teroare conștientă a ocupantului. Condoleanțe tuturor celor care au pierdut rude și apropiaţi" - a transmis președintele.

UPDATE 28 septembrie, ora 8.00: Rusia solicită Bulgariei să-şi reconsidere decizia de a furniza rachete S-300 Kievului

Serviciul Federal pentru Cooperare Militară şi Tehnică al Federaţiei Ruse solicită Bulgariei să nu furnizeze Ucrainei sisteme de rachete antiaeriene S-300, pentru a evita încălcarea dreptului internaţional, informează Agenţia TASS, citată de Agenţia bulgară BTA.

"Transferul de rachete pentru sistemele antiaeriene S-300 din Bulgaria în Ucraina, în zona de luptă, va duce la o escaladare a conflictului şi la victime nevinovate", a declarat Serviciul Federal Rus într-un comunicat.

De asemenea, aminteşte că, potrivit Acordului dintre Guvernul Federaţiei Ruse şi Guvernul Republicii Bulgaria din 5 septembrie 2002, transferul armelor şi tehnicii militare către terţe părţi, obţinute ca urmare a cooperării bilaterale în domeniul tehnico-militar, nu este permis fără obţinerea consensului scris în prealabil din partea Rusiei.

Miercuri, parlamentarii bulgari au aprobat proiectul de hotărâre privind trimiterea în Ucraina de sisteme de rachete antiaeriene S-300 care nu mai sunt necesare Bulgariei. Proiectul depus în Adunarea Naţională referitor la furnizarea de asistenţă militară suplimentară Ucrainei prevede trimiterea de rachete antiaeriene S-300 nefuncţionale şi muniţie pentru arme automate din depozitele Ministerului de Interne. Rachetele nu se află într-o stare tehnică ce ar permite utilizarea lor, însă partea ucraineană s-a angajat să le repare.

content-image

UPDATE 28 septembrie, ora 7.45: Nava Resilient Africa cu 3.000 de tone de cereale ucrainene a ajuns în portul israelian Haifa

Primul transport cu cereale, care a plecat din porturile ucrainene la Marea Neagră de când Rusia a părăsit acordul care permitea trecerea în siguranță a navelor, a ajuns la destinație. Nava Resilient Africa a ajuns în portul israelian Haifa, cu o încărcătură de trei mii de tone de cereale. Nava a părăsit, marţi, portul Ciornomorsk din regiunea ucraineană Odesa, informează BBC.

UPDATE 28 septembrie, ora 07.30: Ucraina susține că a distrus 30 de drone

Apărarea antiaeriană ucraineană a distrus, miercuri seara, peste 30 de drone în timpul unui atac rusesc în regiunile Odesa și Mikolaiv, în sudul țării

Forțele rusești vizează în mod regulat regiunile Odessa și Mikolaiv de la Marea Neagră, unde se află infrastructura portuară vitală pentru comerțul maritim.

"Noaptea trecută, au fost lansate mai multe drone de atac" în aceste regiuni, a declarat Natalya Gumenyuk, purtătoarea de cuvânt a comandamentului de sud al armatei ucrainene, referindu-se la "un atac masiv", potrivit AFP.

"Cu toate acestea, activitatea apărării antiaeriene a fost destul de eficientă. Peste 30 de drone au fost distruse. Estimări mai precise vor fi furnizate de forțele aeriene", a adăugat ea.

"Inamicul nu încetează să atace, nu oprește presiunea și căutarea de noi tactici, în special cu ajutorul atacurilor masive", a declarat Natalya Gumenyuk.

Forțele ruse vizează în mod regulat această regiune din sudul Ucrainei cu vedere la Marea Neagră, unde infrastructura portuară este vitală pentru comerțul maritim. Numărul de atacuri a crescut de la abandonarea, în iulie, a acordului privind politica externă și de securitate comună (PESC) a UE.

UPDATE 28 septembrie, ora 04.15: Aderarea Ucrainei la NATO în schimbul renunţării la teritoriile ocupate, o perdea de fum

Alianța Nord-Atlantică nu ia în considerare posibilitatea ca Ucraina să se alăture NATO prin renunţarea la teritoriile sale ocupate temporar de ruşi, potrivit reprezentantului Kievului la NATO, Natalia Halibarenko, scrie Radio Rador România.

În cadrul unei conversații cu reporterii la Bruxelles, diplomatul ucrainean a afirmat că nu există astfel de discuții între țările membre NATO, ceea ce a fost confirmat şi de delegații din alte țări.

Continuarea aici

content-image

 

UPDATE 28 septembrie, ora 01.30: Tensiunile se domolesc. Polonia anunță că discuțiile cu Ucraina pe tema cerealelor sunt pe drumul cel bun

Ministrul polonez al Agriculturii susține că discuțiile cu Ucraina pe tema cerealelor sunt pe drumul cel bun.

Demnitarul polonez a declarat miercuri că discuțiile cu Ucraina cu privire la importurile de cereale merg într-o direcție bună, potrivit Sky News.

Continuarea aici

content-image

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri