Liverpool a remizat cu Brighton, scor 3-3, în Premier League

Liverpool

FC Liverpool a terminat la egalitate, scor 3-3, partida disputată pe teren propriu cu Brighton & Hove Albion, sâmbătă, în etapa a 9-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Oaspeţii au condus cu 2-0 pe Anfield, prin golurile belgianului Leandro Trossard (5, 18), însă Liverpool a restabilit egalitatea prin brazilianul Roberto Firmino, autorul unei duble, în minutele 35 şi 54.. "Cormoranii" au preluat conducerea pe tabela de marcaj în urma autogolului fundaşului englez Adam Webster (63), dar Brighton nu a cedat şi a reuşit să egaleze în finalul jocului, prin Trossard, care a punctat pentru a treia oară în minutul 84, potrivit Agerpres.

Brighton ocupă poziţia a patra în clasament, cu 14 puncte, în timp ce Liverpool se află pe locul al nouălea, cu 10 puncte.

Tot sâmbătă, atacantul ghanez Pierre-Emerick Aubameyang a marcat primul său gol pentru Chelsea Londra după transferul de la FC Barcelona, în partida câştigată în deplasare, cu 2-1, în faţa formaţiei Crystal Palace.

Rezultate:

Arsenal Londra - Tottenham Hotspur 3-1

Au marcat: Partey (20), Gabriel Jesus (49), Xhaka (67), respectiv Kane (31 - penalty).

Southampton - Everton 1-2

Au marcat: Aribo (49), respectiv Coady (52), McNeil (54).

Liverpool - Brighton 3-3

Au marcat: Firmino (33, 54), Webster (63 - autogol), respectiv Trossard (5, 18, 83).

Bournemouth - Brentford 0-0

Fulham - Newcastle United 1-4

Au marcat: Reid (88), respectiv Wilson (11), Almiron (33, 57), Longstaff (43).

Crystal Palace - Chelsea Londra 1-2

Au marcat: Edouard (7), respectiv Aubameyang (38), Gallagher (90).

Sâmbătă se mai dispută partida West Ham United - Wolverhampton, în timp ce duminică sunt programate meciurile Manchester City - Manchester United şi Leeds United - Aston Villa. Ultima întâlnire a etapei, Leicester City - Nottingham Forest, va avea loc luni.