Grupul rusesc de servicii de internet Mail.ru şi banca de stat Sberbank au finalizat acordul privind constituirea unei platforme comune de taxiuri şi de livrări de mâncare online şi intenţionează să investească în afacere 64,6 miliarde de ruble (un miliard de dolari), a anunţat marţi Mail.Ru, transmite Reuters potrivit Agerpres.
Tranzacţia ar urma să fie finalizată până la finalul anului, iar Mail.Ru şi Sberbank vor deţine participaţii egale în societatea mixtă.
Decizia marchează o schimbare semnificativă în activitatea Sberbank, care îşi extinde astfel prezenţa în economia digitală a Rusiei şi face concurenţă liderului din domeniul tehnologiei, grupul Yandex, care domină piaţa de ride-hailing.
Pe lângă tranzacţia privind înfiinţarea societăţii mixte, Sberbank a semnat un acord cu caracter obligatoriu prin care va achiziţiona acţiuni la Mail.Ru.
Mail.Ru va contribui cu participaţiile sale deţinute la platforma de livrări de mâncare Delivery Club şi serviciul de taxi Citymobil, în timp ce Sberbank va contribui cu participaţia sa de 35% în Foodplex, o aplicaţie pentru rezervări la restaurante, şi cu aproximativ 38,5 miliarde de ruble în numerar, au anunţat companiile.
Mail.Ru şi Sberbank investesc un miliard de dolari într-o platformă de taxiuri şi de livrări de mâncare online
Articole Similare

19
Israelul a anunțat că va opri zeci de organizații umanitare care lucrează în Gaza
19

240
Hoții au profitat de perioada liniștită a Crăciunului: jaf de 10 milioane de euro la o bancă din Germania
240

424
Suedia face un anunț trist: un animal faimos este declarat dispărut la nivel regional, după un deceniu de 'tăcere'
424

903
VIDEO Dacă nu era filmat, puțini ar fi crezut că există așa ceva: fenomen uimitor surprins pe coasta australiană
903

20
Un marfar deraiază în Kentucky, SUA şi provoacă o scurgere de sulf topit
20

69
Circulaţia trenurilor prin Tunelul Canalului Mânecii s-a reluat doar parţial, pe fondul persistenţei problemei care a provocat întreruperea
69

520
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Rusia continuă atacurile aeriene cu drone și rachete
520

47
Moneda Venezuelei s-a depreciat cu 83% față de anul precedent pe fondul presiunilor exercitate de Donald Trump
47

899
Față-n față cu adevărul dur: 2025, anul în care Occidentul a clacat. 2026 se anunță și mai periculos
899

343
Oare cum ar fi fost gustul unei fripturi de dinozaur? Întrebarea nu este chiar atât de lipsită de sens pe cât pare la prima vedere
343

1.490
'Operațiune de dezinformare coordonată' – Kievul demontează 'atacul cu drone' asupra lui Putin. Ce urmărește Kremlinul
1.490

84
Prim-ministrul Japoniei s-a mutat într-o reședință bântuită de fantome din secolul al XX-lea: Doi foști premieri au refuzat să locuiască acolo
84

35
Scurgere de sulf topit după deraierea unui marfar în Kentucky, SUA
35

















Comentează