Man marchează pe bandă rulantă: Parma a învins Brescia, scor 2-1

fc parma

Echipa italiană Parma a învins vineri seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Brescia, în etapa a 29-a din Serie B. Atacantul român Dennis Man a marcat unul din golurile gazdelor.

La Parma oaspeţii au deschis scorul, în minutul 16, prin Jallow, apoi Mihăilă a obţinut un penalti, în minutul 40, la intervemţia lui Bertagnoli. A executat polonezul Benedyczak, dar portarul brescian Avella a apărat şutul parmegianului.

Egalarea a venit în minutul 52, din piciorul lui Dennis Man, rămas în situaţie de unu la unu cu portarul Avella. În minutul 87 oaspeţii au rămas în zece, după eliminarea lui Huard pentru al doilea galben, primit după ce brescianul l-a faultat pe Man, iar Enrico del Prato a reuşit să aducă victoria Parmei, în minutul 89.

Românii Dennis Man şi Valentin Mihăilă au fost titulari la Parma. Mihăilă a fost schimbat în minutul 76.

În clasament, Parma este lider, cu 62 de puncte, în timp ce Brescia ocupă poziţia a 7-a, cu 38 de puncte.