Manchester United a învins-o pe Liverpool după prelungiri şi s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei

manchester united liverpool

Manchester United s-a calificat în semifinalele Cupei Angliei la fotbal, după ce a reuşit să o învingă pe teren propriu, cu scorul de 4-3 după prelungiri, pe rivala FC Liverpool, duminică seara, la capătul unui meci spectaculos, potrivit Agerpres.

United a marcat golul victoriei în minutul 120+1, prin Amad Diallo, tânărul atacant ivorian introdus în joc de antrenorul Erik ten Hag în finalul reprizei secunde, după ce Liverpool a condus de două ori, cu 2-1 şi 3-2, gazdele reuşind să egaleze însă de fiecare dată.

Celelalte goluri ale partidei de pe Old Trafford au fost înscrise de Scott McTominay (10), Antony (87) şi Marcus Rashford (112) pentru Manchester United, respectiv Alexis Mac Allister (44), Mo Salah (45+2) şi Harvey Elliot (105).

Manchester United, ocupanta locului al şaselea în Premier League, a făcut astfel încă un pas spre finala Cupei Angliei, care oferă laureatei un bilet pentru competiţia Europa League.

Adversara sa din penultimul act al FA Cup va fi echipa de ligă secundă Coventry City, care a reuşit să învingă sâmbătă în deplasare, cu scorul de 3-2, formaţia de primă ligă Wolverhampton Wanderers.

În cealaltă semifinală, campioana en titre a Angliei, Manchester City, va primi replica formaţiei Chelsea Londra.

Manchester City a câştigat ediţia trecută a Cupei Angliei, în finala căreia a învins-o la limită pe Manchester United (2-1).