Maxim Ţugulea, învins în turul al doilea la Openul European de la Praga

tagoya.com
judo masculin

Sportivul român Maxim Ţugulea a pierdut în turul al doilea al cat. 81 kg, duminică, la Openul European de judo de la Praga, potrivit Agerpres.

Ţugulea, care a intrat direct în turul al doilea, a fost învins de germanul Gerrit Noack.

România a participat cu patru judoka, cele mai bune rezultate fiind obţinute de sportivele de origine cubaneză Thalia Castillo-Garcia (cat. 52 kg) şi Amanda Zuaznabar-Torres (cat. 63 kg), care s-au oprit în optimile de finală.

Franţa a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 6 medalii de aur, 4 de argint şi 5 de bronz, urmată de Marea Britanie, 2-1-1, Serbia, 2-0-0, etc.

La competiţie participă 443 de judoka din 41 de ţări, 280 la masculin şi 163 la feminin.