Meciul dintre Niculescu și Mladenovic de la US Open, întrerupt din cauza ploii

Monica Niculescu

Meciul dintre românca Monica Niculescu și franțuzoaica Kristina Mladenovic, din cadrul primului tur al Openului Statelor Unite la tenis, programat marți la Flushing Meadows, a fost întrerupt din cauza ploii în setul al doilea, după o oră și 17 minute de joc.

Reprezentanta țării noastre a reușit să câștige primul set, cu 6-3, iar cele două jucătoare se aflau la egalitate, 1-1, în debutul setului al doilea, în momentul în care ploaia l-a obligat pe arbitru să pună capăt jocului, care va continua miercuri, anunță Agerpres.

Japoneza Naomi Osaka a furnizat surpriza zilei de marți în turneul feminin, reușind să o învingă în două seturi, 6-3, 6-1, pe germanca Angelique Kerber, câștigătoarea trofeului la ediția de anul trecut a US Open.

Kerber, favorita numărul 6, este a doua deținătoare a titlului care părăsește turneul de Mare Șlem de la New York chiar din primul tur, după rusoaica Svetlana Kuznețova în 2005, subliniază site-ul WTA.