Melbourne - Simona Halep la prima înfrângere a sezonului. Urmează Autralian Open

captura TV
Simona Halep

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, cu probleme medicale, a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-2, 6-1, de rusoaica Ekaterina Alexandrova, locul 33 WTA şi cap de serie numărul 9, în sferturile de finală ale Gippsland Trophy, notează news.ro.

Halep a început bine şi a condus cu 2-0, după un break în ghemul I. Fără să fie supusă la o presiune foarte mare din partea rivalei, românca a început apoi să rispească punctele cu uşurinţă mai ales după scorul de 2-3, de la care a mai câştigat patru puncte până la finalul setului, pierdut cu 2-6, în 32 de minute.

NATO își arată colții după recentele atacuri cibernetice - Ar putea fi activat ARTICOLUL 5

La 2-5, Halep a cerut asistenţă medicală, acuzând dureri la spate.

Românca a pierdut nouă ghemuri la rând, înainte să puncteze din nou pe tabelă. De la 1-3, Simona Halep nu a mai câştigat niciun ghem şi a cedat setul al doilea cu 1-6 şi meciul, după minute 57 de joc.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 8.770 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

Jucătoarea rusă va evolua în faza următoare cu Kaia Kanepi (Estonia), locul 94 WTA, care a beneficiat de retragerea Karolinei Muchova (Cehia), locul 27 WTA şi cap de serie numărul 8.

Halep va evolua, începând de luni, la Australian Open.