Messi a adus victoria Argentinei în meciul cu Ecuador, din preliminariile CM

Autor: Cătălin Lupășteanu

Publicat: 08-09-2023

Actualizat: 08-09-2023

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Un gol marcat de Lionel Messi în repriza a doua a permis Argentinei să învingă joi Ecuadorul cu scorul de 1-0, pe teren propriu, şi să înceapă cu dreptul campania de calificare la Cupa Mondială din 2026, potrivit news.ro.

Messi a înscris din lovitură liberă, în minutul 77.

"Am jucat împotriva unei echipe foarte bune, cu jucători buni şi puternici fizic", a declarat Messi. "Toată lumea vrea întotdeauna să învingă Argentina şi cu atât mai mult acum că suntem campioni mondiali. Nu ne putem relaxa, trebuie să îmbunătăţim ceea ce am făcut până acum. Obiectivul este să ne calificăm din nou la Cupa Mondială. Ne-am bucurat foarte mult de ceea ce am făcut, dar trebuie să privim înainte".

Potrivit Reuters, reuşita lui Messi l-a făcut pe argentinian să îl egaleze pe prietenul său apropiat Luis Suarez din Uruguay în topul celor mai buni marcatori din toate timpurile în competiţia sud-americană de calificare, cu 29 de goluri.

Argentina va juca următorul meci, marţi, pe terenul Boliviei.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri