Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Cruceni au depistat, în noaptea de duminică spre luni, un grup de 12 cetăţeni din India şi Pakistan care au trecut ilegal frontiera din Serbia în România, sprijiniţi de un cetăţean român, care urma să îi transporte în Timişoara.
Cetăţeanul român este cercetat pentru trafic de migranţi, arată un comunicat al Poliţiei de Frontieră Timişoara, remis, luni, AGERPRES.
Conform sursei citate, poliţiştii de frontieră au observat pe DN59B, între localităţile Johanisfeld şi Foieni, un autovehicul care staţiona pe marginea carosabilului. În urma verificării mijlocului de transport, poliţiştii de frontieră au constatat că acesta era condus de un cetăţean român, iar în interior se aflau cinci persoane, cetăţeni străini. Extinzând verificările, într-un şanţ din apropierea şoselei au mai fost depistaţi alţi şapte cetăţeni străini. Având suspiciuni cu privire la motivul prezenţei în zonă, persoanele în cauză au fost conduse la sediul Sectorului Poliţiei de Frontieră Cruceni, pentru cercetări suplimentare.
În cadrul verificărilor preliminare s-a stabilit faptul că sunt cetăţeni din India şi Pakistan, toţi bărbaţi, cu vârste cuprinse între 19 ani şi 44 de ani, care au declarat că au trecut ilegal frontiera din Serbia în România pe jos. Totodată, şoferul autovehiculului, în vârstă de 23 ani, a declarat că urma să îi transporte până în municipiul Timişoara.
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări pentru trecere frauduloasă a frontierei de stat faţă de cetăţenii străini, respectiv trafic de migranţi pentru conducătorul autovehiculului. În continuare cercetările sunt desfăşurate sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiş, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile ce se impun.
Poliţia de Frontieră Timişoara le reaminteşte cetăţenilor români şi străini să nu transporte persoane necunoscute în apropierea sau spre frontiera de stat, iar în situaţia în care le sunt solicitate astfel de servicii de transport, să anunţe echipajele Poliţiei de Frontieră, apelând numărul de telefon care funcţionează nonstop (021.9590). A
Migranţi din India şi Pakistan, sprijiniţi de un cetăţean român, depistaţi la graniţa cu Serbia
Articole Similare

18
VIDEO Unghii care își schimbă culoarea în 5 secunde: O companie din Florida a prezentat la CES 2026 iPolish, prima manichiură 'smart'
18

169
A păstra un cadou inutil, din pură obligație, creează o povară mentală toxică. Ce poți face cu ele fără să jignești pe nimeni
169

35
Sprijin din partea primăriilor și a asociațiilor de profil pentru persoanele fără adăpost din mai multe orașe din țară
35

1.692
Sfârșitul centralelor de apartament pe gaz? Directiva europeană care anunță anul-limită pentru cea mai folosită metodă de încălzire
1.692

956
Propunerea unui nou tip de parcare din România ridică semne de întrebare: au românii disciplina si bunul simț să respecte regulile?
956

636
Cât te costă în ianurie 2026 dacă urci temperatura în cade la 19°C la 23°C
636

351
Horoscopul zilei de 14 ianuarie 2026. Săgetătorii se simt puternici. Află ce îți rezervă astrele în funcție de zodia în care te-ai născut
351

1.331
Ministrul Apărării explică ce poziție va adopta România în cazul unei intervenții militare a SUA în Groenlanda
1.331

17
Incendiu la un atelier auto din Tulcea: a ars o hală de 500 mp
17

54
Descoperire macabră în Vrancea: trupul neînsufleţit al unui muncitor, găsit într-o zonă împădurită
54

61
Crimă în Vâlcea: tineri arestaţi preventiv pentru uciderea unui bătrân de 75 de ani
61

18
Misiune contracronometru: un bolnav aflat într-o zonă greu accesibilă, salvat de paramedicii SMURD
18

1.150
Șeful CNAIR anunță o revoluție tehnologică pe șantierele din România: „Uriașul” care va străpunge munții
1.150

















Comentează