Mihaela Buzărnescu şi Raluca Olaru s-au calificat în semifinale de dubu, de la Strasbourg

prosport.ro
Maria Buzărnescu

Cuplul Mihaela Buzărnescu/Raluca Olaru a învins, marţi, cu scorul de 6-1, 6-4, perechea Kaia Kanepi/Katarzyna Piter (Estonia/Polonia), califcându-se în semifinalele turneului WTA de la Strasbourg.

Învingătoarele vor primi un premiu total de 2.770 de euro şi 110 puncte WTA.

Româncele trebuie să aştepte rezultatele a două partide, una din turul I şi alta din sferturi, pentru a-şi cunoaşte adversarele din penultimul act, scrie news.ro.

Mihaela Buzărnescu este în competiţie şi la simplu. Jucătoarea de pe locul 33 WTA, cap de serie numărul 4, s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Strasbourg, cu premii de 250.000 de euro.

Buzărnescu a trecut de Elena Ribakina din Rusia, locul 221 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser, cu scorul de 6-3, 7-6 (2), după o oră şi 39 de minute.

În faza următoare, românca va evolua contra învingătoarei din meciul dintre Su-Wei Hsieh, din Taiwan, locul 49 mondial, şi Lucie Safarova, din Cehia, locul 54.