Mihăiţă Micu (ciocan) şi Diana Ion (triplusalt), calificaţi în finalele Campionatelor Europene Under-23

rtv.net
atletism obstacole

Sportivii români Mihăiţă Andrei Micu, la aruncarea ciocanului, şi Diana Ion, la triplusalt, s-au calificat, joi, în finalele probelor amintite la Campionatele Europene de atletism Under-23 de la Tallinn (Estonia), potrivit Agerpres.

Micu s-a calificat la aruncarea ciocanului cu a cincea performanţă din Grupa A, 67,39 metri.

La triplusalt, Diana Ana Maria Ion a ocupat locul şase în Grupa A, cu 13,15 metri, în timp ce Georgiana Iuliana Aniţei, care s-a clasat pe locul 7 în Grupa B cu 12,99 m, a ratat calificarea în finală.

La 400 m masculin, Cristian Pîslaru, clasat al doilea în seria a patra (46.42), şi Mihai Sorin Dringo, care a câştigat seria a cincea (46.30), şi-au asigurat prezenţa în semifinale.

La 100 m feminin, Marina Andreea Baboi a fost înregistrată în seria a doua cu al patrulea timp, 11 sec 66/100, dar nu a prins finala, terminând în semifinala a treia cu 11 sec 55/100, al patrulea timp.

Iulia Nicoleta Banaga s-a calificat în semifinala probei de 400 m garduri, după ce a fost a cincea în seria a cincea (58.97).

La aruncarea discului feminin, Ioana Diana Ţigănaşu a ratat toate cele trei încercări în Grupa B.

În proba masculină de 400 m garduri, Darius Marian Făgăraş a terminat pe şase (52.28), ratând accederea în semifinale.

Angela Veronica Olenici a fost ultima (9) î n seria a treia la 800 m (2:14.16).

Ana Adela Stanciu a ratat calificarea în finala probei de aruncare a ciocanului, după ce a ocupat locul 8, cu 60,20 m.

Lotul României este format din 20 de atleţi (13 la masculin şi 7 la feminin).