Monica Niculescu s-a calificat în turul 2 la ITF Poitiers

Monica Niculescu

Monica Niculescu (82 WTA) a debutat cu dreptul la turneul ITF de la Poitiers (Franța). A trecut în primul tur de rusoaica Vera Zvonareva (124 WTA), scor 4-6; 6-4; 6-3, scrie Mediafax.

Niculescu a avut un start fulminant de partidă. A bifat 4 game-uri consecutive și părea că s-a distanțat decisiv, dar de la 0-4, Zvonareva și-a intrat în mână și a închis prima manșă cu 6-4. La fel a început și setul doi. Niculescu a bifat un break în plus, spre deosebire de adversară, și a reușit să restabilească egalitatea la seturi, după 6-4.

În decisiv, jocul a fost foarte echilibrat. A început cu un schimb de break-uri, iar până pe finalul manșei s-a mers cap la cap. Niculescu a forțat și a avut succes de cauză. Și-a adjudecat încă două game-uri pe serviciul adversarei și punea capăt primului meci, cu 6-3, la capătul a două ore și 40 de minute.

Monica Niculescu va juca în turul 2 cu Garcia Perez (Spania; 125 WTA).