Procurorul general al statului Arizona, Kris Mayes, a intentat un proces împotriva Camerei Reprezentanților Statelor Unite, acuzându-l pe președintele republican al Camerei, Mike Johnson, că a încălcat Constituția refuzând să o investească pe Adelita Grijalva, potrivit CNN, citat de Mediafax.
Statul Arizona a dat în judecată Camera Reprezentanților americani pentru refuzul președintelui republican Mike Johnson de a o valida pe Adelita Grijalva, o nouă membră democrată a Camerei care și-a câștigat mandatul în luna septembrie, în urma decesului tatălui ei, care reprezentase același district.
„Acest caz se referă la posibilitatea ca o persoană aleasă în mod corespunzător în Cameră să fie privată de funcția sa legitimă pur și simplu pentru că Președintele Camerei a decis să nu țină Camera în sesiune”, se arată în documentul depus de biroul procurorului general.
Mike Johnson a declarat că amânarea depunerii jurământului pentru Grijalva se datorează faptului că organismul nu se află în sesiune pe fondul blocajului guvernamental.
„O tentativă de a atrage atenția publică”
El a invocat un precedent instituit de fosta președintă Nancy Pelosi, care a procedat similar în cazuri de alegeri parțiale desfășurate în perioade de vacanță parlamentară.
„Sunt gata și dornic să administrez jurământul în prima zi a reluării sesiunii legislative”, a spus Johnson.
La scurt timp după intentarea procesului, Johnson a catalogat acțiunea drept „ridicolă” și „o tentativă de a atrage atenția publică”.
„Conducem Camera. Ea nu are jurisdicție. Urmăm precedentul. Caută publicitate națională și, aparent, a obținut-o”, a declarat acesta reporterilor.
Adelita Grijalva, fiica congresmanului Raúl Grijalva, a afirmat că încearcă să stabilească o întâlnire cu Johnson pentru a clarifica situația.
„Acest schimb constant nu e sănătos. Nu vreau o confruntare, vreau doar să rezolvăm lucrurile”, a spus ea
Comentează