DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Naționalele României la tenis de masă, în primele 6 echipe ale lumii la Campionatul Mondial de juniori din Australia, la masculin și la feminin

facebook.com
Adina Diaconu Andreea Dragoman tenis de masa

Naționala feminină și naționala masculină de juniori, la tenis de masă, au obținut locurile șase, respectiv cinci, la Campionatul Mondial de juniori din Australia, care are loc în Bendigo, între 2-9 decembrie 2018. Pentru sportivii români urmează probele de simplu și de dublu, scrie mediafax.

Componentele lotului feminin: Andreea Dragoman, Tania Plaian, Andreea Hudușan, Elena Zaharia.

Antrenor: Petre Arnăutu.

 

Componenții lotului masculin: Cristian Pletea, Rareș Șipoș, Cristian Chiriță, Dragoș Oprea.

Antrenor: Mădălin Ionașcu.

 

Rezultate lot feminin:

 

România – Australia 3-0, în primul meci din grupe.

Tania Plaian – Parleen Kaur 3-1 (11-5, 11-7, 11-13, 11-3)

Andreea Dragoman – Rebekah Stanley 3-0 (11-0, 11-6, 11-5)

Andreea Hudușan – Michelle Wu 3-1 (7-11, 11-6, 12-10, 11-4)

 

România – Serbia 3-0, în al doilea meci din grupe.

Andreea Dragoman – Andjela Menger 3-1 (11-6, 11-4, 5-11, 11-5)

Tania Plaian 3-1 (12-10, 9-11, 12-10, 11-7)

Elena Zaharia – Tijana Jokic 3-0 (11-6, 11-3, 11-1)

Clasamentul grupei: 1. România – 4 puncte, 2. Serbia – 3 puncte, 3. Australia – 2 puncte

 

România – Japonia 0-3, în sferturile de finală

Andreea Dragoman – Satsuki Odo 1-3 (5-11, 11-5, 7-11, 4-11)

Tania Plaian – Miyu Nagasaki 0-3 (7-11, 5-11, 7-11)

Elena Zaharia – Miyuu Kihara 0-3 (8-11, 7-11, 7-11)

 

România – Hong Kong 3-0, în meciul pentru locurile 5-8

Andreea Dragoman – Chin Yau Wong 3-2 (11-9, 11-8, 15-17, 8-11, 11-9)

Tania Plaian – Ka Yee Lee 3-1 (11-4, 10-12, 11-6, 11-2)

Elena Zaharia – Wing Sze Chau 3-0 (11-9, 11-7, 13-11)

 

România – Taipeiul Chinez 0-3, în meciul pentru locurile 5-6

Tania Plaian – Pei-Ling Su 1-3 (7-11, 11-9, 6-11, 8-11)

Andreea Dragoman – Ting-Ting Chen 0-3 (10-12, 6-11, 10-12)

Elena Zaharia – Ruei-Ling Wen 1-3 (8-11, 11-4, 5-11, 7-11)

 

Rezulatele lot masculin:

 

România – Brazilia 3-1, în primul meci al grupei.

Cristian Pletea – Rafael Torino 3-1 (11-9, 11-4, 8-11, 11-9)

Rareș Șipoș – Guilherme Teodoro 3-0 (11-4, 11-7, 11-4)

Cristian Chiriță – Eduardo Tomoike 3-1 (11-7, 11-6, 10-12, 11-7)

 

România – Polonia 3-0, în al doilea meci al grupei.

Cristian Pletea – Artur Grela 3-0 (11-4, 11-7, 11-4)

Rareș Șipoș – Samuel Kulczycki 3-2 (7-11, 10-12, 11-7, 11-4, 12-10)

Cristian Chiriță – Jan Zandecki 3-1 (11-9, 12-14, 11-8, 11-7)

 

Clasamentul grupei: 1. România – 4 puncte, 2. Polonia – 3 puncte, 3. Brazilia – 2 puncte

 

România – Japonia 0-3, în sferturile de finală ale competiției

Rareș Șipoș – Yukiya Uda 0-3 (9-11, 11-13, 9-11)

Cristian Pletea – Yuta Tanaka 0-3 (9-11, 3-11, 9-11)

Cristian Chiriță – Shunsuke Togami 2-3 (11-7, 11-7, 7-11, 7-11, 8-11)

 

România – India 3-0, în meciul pentru locurile 5-8

Cristian Pletea – Manush Shah 3-2 (9-11, 8-11, 11-6, 11-5, 11-9)

Rareș Șipoș – Manav Thakkar 3-0 (11-6, 13-11, 11-6)

Cristian Chiriță – Snehit Suravajjula 3-1 (11-3, 11-13, 11-8, 12-10)

 

România – SUA 3-2, în meciul pentru locurile 5-6

 

Cristian Pletea – Sharon Alguetti 3-2 (11-6, 9-11, 10-12, 11-7, 11-8)

Rareș Șipoș – Tio Nicholas 3-2 (9-11, 11-8, 11-6, 9-11, 11-6)

Cristian Chiriță – Kanak Jha 0-3 (5-11, 9-11, 4-11)

Cristian Pletea – Tio Nicholas 1-3 (11-5, 9-11, 9-11, 9-11)

Rareș Șipoș – Sharon Alguetti 3-1 (8-11, 11-9, 11-5, 11-5)

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.