Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă categoric de Spania în meci amical

Federatia Romana de Handbal
handbal

Naţionala feminină de handbal a României, fără mai multe piese de bază, a fost învinsă de selecţionata Spaniei cu scorul de 27-20 (15-8), sâmbătă, la Puerto de Sagunto, într-un meci de pregătire.

Ibericele, care vor participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo, au dominat jocul şi au câştigat fără probleme în faţa unei echipe experimentale conduse de Adrian Vasile, agerpres.ro.

Spania s-a desprins repede, în min. 10 având 4-2 pe tabelă, după care ecartul a crescut la 7-2 (min. 15), iar în finalul primei reprize diferenţa era de şase goluri, 13-7, pentru ca la pauză să fie de şapte goluri, 15-8. În partea secundă, Spania a condus şi la diferenţă mai mare (17-9), dar s-a remarcat o notă de echilibru, scorul reprizei a doua fiind unul egal, 12-12.

După cum se ştie, şapte jucătoare din echipa Spaniei joacă în Liga Florilor, iar selecţionerul Carlos Viver este antrenorul echipei Rapid.

Cele două echipe se vor înfrunta din nou duminică.

Au evoluat echipele:

Spania: Silvia Navarro, Nicole Wiggins, Mercedes Castellanos - Marta Lopez (2 goluri), Carmen Martin, Carmen Campos (1), Eli Cesareo (3), Jennifer Gutierrez (3), Nerea Pena (2), Lara Gonzalez (5), Soledad Lopez (3), Kaba Gassama (2), Alicia Fernandez, Almudena Rodriguez, Ainhoa Hernandez, Irene Espinola, Paula Arcos (2), Alexandrina Shandy Barbosa (2), Mireya Gonzalez (2).

România: Daciana Hosu, Elena Şerban, Raluca Kelemen - Alexandra Subţirică-Iovănescu, Bianca Maria Bazaliu (2), Daria Bucur (2), Alina Ilie (1), Cristina Laslo (4), Andra Liviana Moroianu (1), Nicoleta Safta, Anca Georgiana Polocoşer, Andreea Cristina Popa (1), Sonia Mariana Seraficeanu (1), Alexandra Ramona Severin, Ana Maria Tănasie (3), Bianca Elena Tiron (3), Sorina Tîrcă (2), Eva Kerekes.

Meciul s-a desfăşurat în faţa a 600 de spectatori.