Naționala României de volei masculin a învins Bosnia şi în returul din grupa G preliminară

kuma.fm
volei

Naţionala de volei masculin a învins şi joi, la Galaţi, reprezentativa Bosniei Herţegovina, scor 3-0, în al patrulea meci din grupa G preliminară.

Scorul pe seturi a fost 25-20, 25-17, 25-20.

După patru etape, România are 10 puncte în clasament şi este lider temporar.

În primele trei runde, tricolorii au obţinut rezultatele: 3-0 cu Albania, 2-3 cu Elveţia şi 3-1 cu Bosnia Herţegovina.

Tricolorii antrenaţi de Sergiu Stancu vor mai juca în 17 august, cu Elveţia, şi în 20 august, cu Albania.

Prima clasată în fiecare din cele şapte grupe, plus cinci echipe de pe locul 2 cu cea mai bună linie de clasament, vor obţine calificarea la turneul final al Campionatului European de anul viitor.

La feminin, calificările încep în 20 august, iar România va juca în grupa A, cu Israel, Insulele Feroe şi Croaţia. Meciurile de pe teren propriu se vor disputa la Piatra Neamţ.

Programul partidelor: România - Israel (20 august), Insulele Feroe - România (24 august), Croaţia - România (28 august), România - Croaţia (3 septembrie), România - Insulele Feroe (7 septembrie) şi Israel - România (11 septembrie), conform News.ro.

La turneul final al CE din 2023 se vor califica 12 echipe din preliminarii, adică primele două clasate în fiecare din cele şase grupe.