Nicholas David Ionel s-a oprit în optimile turneului de la Saint-Tropez (challenger)

Nicholas David Ionel
Ionel (19 ani, 263 ATP), venit din calificări, care în primul tur a trecut de cunoscutul jucător american Jack Sock, s-a înclinat acum după două ore şi 42 de minute.

Nicholas David Ionel a început foarte bine şi a condus cu 4-0 în primul set, câştigat în cele din urmă cu 6-3. Românul a cedat categoric setul secund (0-6), câştigând doar 11 puncte. În decisiv, Caruso (29 ani, 271 ATP) a condus cu 3-0 şi 4-1, a ratat o minge de meci, la 5-3, dar Ionel a reuşit egalarea, 5-5, trimiţând apoi setul în tiebreak. În ciuda unui început foarte bun (3-0), talentatul jucător român a fost învins cu 7-4, după cinci puncte la rând reuşite de Caruso.

Nicholas David Ionel s-a ales cu un cec de 1.460 de euro şi 14 puncte ATP.