Țintarul prefecților se apropie de final. Nicolae Ciucă a numit încă 5 prefecți și 15 subprefecți negociați de PNL, PSD și UDMR

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 12-01-2022

Actualizat: 12-01-2022

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Șeful Internelor, Lucian Bode, a declarat că Guvernul a adoptat în şedinţa de miercuri o hotărâre în baza căreia au fost eliberaţi din funcţie doi prefecţi şi 10 subprefecţi, fiind numiţi 5 prefecţi şi 15 subprefecţi.

"În total, din cei 42 de prefecţi au fost numiţi, de la momentul negocierii politice, 17 prefecţi, urmând ca restul până la 42, fie rămân în funcţie - cum este cazul celor 14 prefecţi de la PNL şi 3 de la UDMR - deci 17 rămân în funcţie... Vorbim de un rest de 16 prefecţi care trebuie numiţi în şedinţele viitoare. Pe măsură ce vom primi toate confirmările de la instituţiile statului, care au această obligaţie de validare a candidaturii lor, vom veni în guvern cu aceste propuneri: 13 de la PSD, doi de la PNL şi unul de la UDMR. (...) Peste 60% din prefecţii, subprefecţii negociaţi au fost deja numiţi şi urmează să fie instalaţi în funcţie", a arătat Bode, într-o declaraţie de presă susţinută la Palatul Victoria.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri