Nigeria, una dintre forţele fotbalului african, a fost învinsă surprinzător pe teren propriu, în preliminariile Cupei Mondiale ediţia 2022

graiul.ro
fotbal gol plasa poarta

Selecţionata Nigeriei, una dintre forţele fotbalului african, a fost învinsă surprinzător pe teren propriu, cu 1-0, de reprezentativa Republicii Centrafricane, într-o partidă disputată joi seara în preliminariile Cupei Mondiale ediţia 2022, zona Africa, conform agerpres.

Rezerva Karl Namnganda, care evoluează în liga a patra franceză, a marcat golul victoriei în ultimul minut al meciului de la Lagos (90).

Nigerienii, care veneau după două succese consecutive în Grupa C, au ratat o mare ocazie de gol în repriza secundă, prin Victor Osimhen, atacantul lui SSC Napoli, care a expediat balonul în bară. Oaspeţii au evoluat fără vedeta Geoffrey Kondogbia, mijlocaşul lui Atletico Madrid, care a refuzat să răspundă convocării din cauza slabei organizări din jurul naţionalei centrafricane.

În ciuda acestui eşec, "Super Vulturii" rămân lideri ai grupei, cu şase puncte, urmaţi de selecţionata Capului Verde, învingătoare cu 2-1 în Liberia, şi de Republica Centrafricană, ambele cu câte patru puncte.

Rezultate:
Grupa B
Tunisia - Mauritania 3-0
Au marcat: Skhiri 15, Khazri 42, Jaziri 85.

Guineea Ecuatorială - Zambia 2-0
Au marcat: Coco 35, Nsue 87.

Clasament: 1. Tanzania 9 puncte (3 jocuri), 2. Guineea Ecuatorială 6 p (3 j), 3. Zambia 3 p (3 j), 4. Mauritania 0 p (3 j).

Grupa C
Nigeria - Republica Centrafricană 0-1
A marcat: Namnganda 90.

Liberia - Capul Verde 1-2
Au marcat: Harmon 45+3), respectiv Monteiro 52, Rodrigues 90+2.

Clasament: 1. Nigeria 6 p (3 j). 2. Capul Verde 4 p (3 j), 3. Republica Centrafricană 4 p (3 j), 4. Liberia 3 p (3 j).

Grupa E
Rwanda - Uganda 0-1
A marcat: Bayo 41.

Mali - Kenya 5-0
Au marcat: Traore 7, Kone 22, 36, 45 - penalty, Doumbia 85.

Clasament: 1. Mali 7 p (3 j), 2. Uganda 5 p (3 j), 3. Kenya 2 p (3 j), 4. Rwanda 1 p (3 j).

Grupa J
Tanzania - Benin 0-1
A marcat: Mounie 71.

RD Comgo - Madagascar 2-0
Au marcat: Akolo 35, Mbokani 79 - penalty.

Clasament: 1. Benin 7 p (3 j), 2. RD Congo 5 p (3 j), 3. Tanzania 4 p (3 j), 4. Magadascar 0 p (3 j).

Câştigătoarele celor 10 grupe africane vor participa la un play-off tur-retur, în luna martie, care va decide cele cinci echipe africane calificate la CM din Qatar.