Noah Lyles s-a răzgândit şi va participa la finala circuitului Diamond League

Agerpres.ro
Campionatele Balcanice de atletism în sală

Noah Lyles, mare vedetă a sprintului american, a decis să ia parte la încă o cursă în acest sezon, după ce a cucerit trei medalii de aur la recentele Campionate Mondiale de atletism de la Budapesta, informează Reuters, potrivit Agerpres.

Lyles, în vârstă de 26 de ani, anunţase săptămâna trecută că pune capăt sezonului său, însă s-a răzgândit între timp şi intenţionează acum să ia startul în proba de 100 m din cadrul finalei circuitului atletic Diamond League, Prefontaine Classic, care va avea loc pe 16 şi 17 septembrie la Eugene (Oregon).

Sportivul şi-a confirmat prezenţa la etapa finală de la Eugene printr-un mesaj postat pe contul său de pe reţeaua X (fostă Twitter).

Noah Lyles a fost unul dintre remarcaţii Mondialelor de la Budapesta, devenind primul atlet, după jamaicanul Usain Bolt, care a cucerit aurul în probele masculine de 100 m, 200 m şi 4x100 m la o singură ediţie a competiţiei.