Norvegianul Johannes Thingnes Boe a câștigat proba de urmărire de la Nove Mesto: Fratele său a terminat pe 2

Johannes Thingnes Boe

Norvegianul Johannes Thingnes Boe a câştigat, sâmbătă, proba de urmărire 12,5 km de la Nove Mesto (Cehia), contând pentru Cupa Mondială de biatlon, egalând astfel recordul său de victorii în probele individuale în cursul unui sezon (16), stabilit în 2018-2019, informează AFP.

Plecat de pe prima poziţie după victoria din proba de sprint de joi, Boe a fost cronometrat în 31 min. 25 sec. 1/10 (2 tururi de penalitate), urmat la 34 sec. 6/10 (1) de fratele său Tarjei Boe şi la 1 min. 11 sec. de suedezul Martin Ponsiluoma (5), scrie agerpres.ro.

După acest al 16-la succes individual, triplul câştigător al Cupei Mondiale are şansa să-şi îmbunătăească recordul cu ocazia etapei de la Oestersund (Suedia) de săptămâna viitoare, apoi la finalele de la Oslo programate la mijlocul lunii martie.

Norvegianul Sturla Laegreid, locul 2 în clasamentul general al Cupei Mondiale, pozitiv la Covid-19, a fost absent.

În clasamentul general al Cupei Mondiale de biatlon, Boe conduce cu 1319 pct, urmat de Laegreid 920 pct, Vetle Sjastad Christiansen (Norvegia) 682 pct etc.