Preşedintele american, Barack Obama, a făcut sâmbătă cumpărături într-o librărie din Washington pentru a-şi manifesta sprijinul faţă de micile magazine din vecinătate, în momentul în care în Statele Unite începe sezonul cumpărăturilor de Crăciun, notează AFP.
Barack Obama a fost oaspetele librăriei Politics and Prose cu prilejul zilei "întreprinderilor mici" care urmăreşte, printre altele, să încurajeze consumatorii să meargă la cumpărături în magazinele din apropierea locuinţei.
Acest gest al preşedintelui a avut loc a doua zi după tradiţionalul "Black Friday", o zi a reducerilor record în magazine organizată după sărbătoarea familială de Ziua Recunoştinţei care, de obicei începe cu câteva zile înainte.
Împreună cu fiicele sale, Sasha şi Malia, în vârstă de 13 şi, respectiv, 16 ani, Barack Obama a cumpărat un coş plin cu cărţi, inclusiv pentru copii.
Atunci când a întrebat în glumă facă are dreptul la reducere, angajatul librăriei i-a răspuns că are dreptul la o "reducere în calitate de vecin", deoarece Casa Albă se află nu departe de librărie.
O persoană prezentă în librărie a dorit să să afle care este situaţia cu închisoarea controversată de la Guantanamo, iar liderul administraţiei de la Washington i-a răspuns: "Lucrăm la asta. Alte întrebări?".
Barack Obama a promis că va închide această închisoare, criticată că în celule sale se află de peste un deceniu zeci de deţinuţi care nu au fost puşi sub acuzare şi nici judecaţi. Statele Unite au trimis mai mulţi dintre ei în diverse ţări ale lumii, iar în prezent la Guantanamo mai sunt 142 de prizonieri.
Obama, gest special în SUA
Explorează subiectul
Articole Similare

957
Hrana, noua armă de război a Rusiei. Semnal de alarmă tras de un lider european: Dependența alimentară face UE vulnerabilă
957

33
Fiul şahului înlăturat, Reza Pahlavi, se declarată gata să asigure tranziţia în Iran
33

13
Ministrul german al apărării: „Europa are nevoie de predictibilitate din partea SUA!”
13

778
Un președinte avertizează: „Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei”
778

3.035
Nu România e în spate – Expert mondial în mercenariat, despre implicarea unui stat în operațiunile lui Potra din Congo
3.035

4.860
VIDEO Cel mai mare masacru din 2026 a avut deja loc: 6.000 de oameni, omorâți în trei zile într-o țară în timpul unui asalt
4.860

3.329
VIDEO „Cadoul otrăvit” oferit europenilor de Marco Rubio: unii îl aplaudă, alții au râs, unii îl critcă (presă)
3.329

1.621
Prigoană creștină în Armenia? Dosar penal împotriva „patriarhului”: anchetatorii fac acuzații grave, miza însă e mult mai mare
1.621

1.209
Cât durează cel mai lung zbor fără escală din lume și ce primesc pasagerii la bord
1.209

1.406
Iran, în plină vânătoare de protestatari: studenți, medici, avocați și chiar copii, arestați în masă
1.406

44
Ministerul rus de Externe a respins afirmaţia potrivit căreia Alexei Navalnîi ar fi fost otrăvit
44

2.464
Iubire mare la Jocurile Olimpice: un sat olimpic de iarnă a rămas fără prezervative după trei zile
2.464

2.789
Nicușor Dan vs Maia Sandu: cum a ajuns Chișinăul să conteze mai mult decât Bucureștiul la Conferința de Securitate de la München
2.789

















Comentează