Olaf Scholz îl pune la punct pe Volodimir Zelenski: Noul scandal internațional dintre Germania și Ucraina

Autor: Cristi Șelaru, Redactor

Publicat: 13-04-2022

Actualizat: 13-04-2022

Article thumbnail

Sursă foto: Telegram

Preşedintele german, Frank-Walter Steinmeier, ar fi dorit să facă o vizită în Ucraina, iar faptul că nu a fost primit acolo este 'deranjant', a afirmat, miercuri, cancelarul Olaf Scholz la postul public de radio RBB, menţionând că, în ce îl priveşte, nu are planuri imediate de a se deplasa la Kiev, transmite Reuters.

Frank-Walter Steinmeier, mult timp un susţinător al reconcilierii cu Rusia, a declarat marţi că de la Kiev i s-a transmis că vizita sa nu este binevenită.

Un oficial ucrainean a negat ulterior că preşedintele Volodimir Zelenski a refuzat propunerea de vizită a lui Steinmeier, scrie agerpres.ro.

'Preşedintele (Steinmeier) ar fi dorit să meargă în Ucraina şi să-i facă o vizită preşedintelui' Zelenski, a spus Scholz.

'Ar fi fost bine să-l primească. Nu doresc să comentez mai mult. Este un pic deranjant, ca să o spun politicos', a adăugat cancelarul.

Întrebat dacă are el însuşi în plan o vizită la Kiev, Scholz a răspuns că se află în contacte mai regulate cu Zelenski decât aproape orice alt politician occidental.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri