Openul European de judo de la Sarajevo: medalie de bronz pentru sportiva română de origine cubaneză Amanda Zuaznabar-Torres

istockphoto.com
judo feminin

Sportiva de origine cubaneză Amanda Zuaznabar-Torres (CS Rapid Bucureşti) a obţinut, sâmbătă, prima sa medalie pentru Românie la un concurs continental de top, Openul European de judo de la Sarajevo, bronz la cat. 63 kg, anunță Agerpres.

Zuaznabar-Torres a trecut în optimi de sârboaica Anja Obradovic, în sferturi a învins-o pe germanca Mina Agneta Ricken, dar a pierdut semifinala cu italianca Miriam Boi. În meciul pentru bronz, Zuaznabar-Torres a câştigat în faţa sârboaicei Jovana Buncic.

La cat. 52 kg, o altă judoka de origine cubaneză, Thalia Castillo-Garcia, a pierdut în primul tur, în faţa israeliencei Yarden Raab.

În concursul masculin, Robert Boldiş a fost învins în primul tur la cat. 73 kg de bosniacul Vuk Divljan.

România participă cu şapte judoka la turneul de al Sarajevo, cinci la masculin şi două la feminin, Szilard Radvanszki (cat. 81 kg), David Fodor (cat. 81 kg), Mircea Croitoru (cat. +100 kg) şi Vlad Topală (cat. +100 kg).

La întreceri participă 238 de judoka din 30 de ţări, 157 la masculin şi 81 la feminin.