Ovidiu Hațegan a arbitrat meciul care a intrat în ISTORIE: Ce s-a întâmplat în victoria Slovaciei cu Polonia, în care românul a eliminat vedeta polonezilor

Portarul polonez Wojciech Szczesny

Selecţionata de fotbal a Slovaciei a învins echipa Poloniei cu scorul de 2-1 (1-0), luni seara, pe St Petersburg Stadium din Sankt Petersburg, în Grupa E a turneului final EURO 2020, notează Agerpres.

Polonia și-a impus jocul la începutul partidei, dar Slovacia avea să deschidă scorul, cu șansă, la finalul primului sfert de oră.

Robert Mak a încheiat o cursă de autor în flanc cu un șut la scurt. Spre norocul mijlocașului de la Zenit, balonul a fost deviat și de Kamil Glik. Balonul s-a dus în stâlp, apoi în spatele lui Szczesny, și, într-un final, a intrat în plasă.

Ghinion pentru portarul lui Juventus, UEFA a anunțat, prin grafică, „autogol”. Polonezul a devenit primul goalkeeper din istoria Europenelor care-și introduce mingea în propria poartă. Apoi, Slovacia s-a cățărat pe moralul adus de avantaj și a dus pe picioare prima repriză. Polonezii au presat, însă, cu Lewandowski mână moartă, nu și-au creat ocazii importante.

Paulo Sousa și-a resuscitat elevii la pauză, iar Karol Linetty a făcut 1-1 după numai 28 de secunde scurse din actul secund!

Polonia a revenit montată de la vestiare și a egalat la câteva secunde după lovitura de start, prin mijlocașul lui Torino, Karol Linetty, care a trimis din interiorul careului un șut plasat la colțul lung.

Momentul cheie al meciului a venit în minutul 62, când Ovidiu Hațegan l-a eliminat pe decarul polonez Grzegorz Krychowiak, pentru două cartonașe galbene.

Slovacia a profitat de superioritate și a preluat conducerea prin golul marcat de fundașul Milan Skriniar, în minutul 69.

Polonia a forţat egalarea şi a controlat jocul până la final, slovacii mulţumindu-se doar să încerce să blocheze acţiunile adverse. Selecţionata poloneză a avut încercări palide, prin Puhacz (85) - şut peste de la 16 metri, Lewandowski (88) - mingea ştearsă cu capul în careu sau prin Swiderski (90+3) - şut de al 17 metri, prins de portar, dar cea mai bună şansă a fost irosită de fundaşul Bednarek (90+1), care a reluat milimetric pe lângă poartă din centrul careului.

Polonia nu a reuşit să marcheze mai multe un gol pe meci în cele 12 partide la turneele finale ale EURO.

Lewandowski, la selecţia cu numărul 120 (66 de goluri) nu a fost jucat aproape deloc de coechipieri, nereuşind să iasă în evidenţă cu ceva.

Slovacia este neînvinsă de şase meciuri, având două victorii, fiind cea mai lungă serie de invincibilitate din 2015/16 (opt partide).

Polonia va juca a doua partidă din grupa E în compania Spaniei, pe 18 iunie, la Sevilla, în timp ce Slovacia întâlnește Suedia, în aceași zi, tot pe Gazprom Arena din Sankt Petersburg.

Al doilea meci al grupei se joacă luni seara,de la ora 22.00, între Spania și Suedia, pe Estadio de La Cartuja, din Sevilla.

Meciul a fost condus de o brigadă condusă de Ovidiu Haţegan, care a fost ajutat la cele două margini de asistenții Radu Ghinguleac şi Sebastian Gheorghe, rezervă de arbitru fiind Istvan Kovacs, iar rezervă de arbitru asistent Vasile Marinescu.

Pentru polonezi a marcat Linetty '46, iar pentru slovaci au înscris Szczesny (autogol) '18 şi Skriniarr '69.

Polonia: Szczesny - Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus (Puchaz '74) - Linetty (Frankowski '74), Krychowiak, Klich (Moder '85) - Jozwiak, Lewandowski, Zielinski (Swiderski '85). Selecţioner: Paulo Sousa

Slovacia: Dubravka - Pekarik (Koscelni '79), Satka, Skriniar, Hubocan - Kucka, Hromada (Hrosovsky '79) - Haraslin (Duris '87), Hamsik, Mak (Suslov '87)- Duda (Gregus '90). Selecţioner: Stefan Tarkovic