Papa Francisc şi-a cerut scuze pentru gestul făcut la Vatican: Mi-am pierdut cumpătul. Am dat un exemplu prost

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 01-01-2020

Actualizat: 01-01-2020

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

Papa Francisc şi-a cerut scuze miercuri pentru că şi-a pierdut cumpătul atunci când o femeie a vrut să-i strângă mâna iar Suveranul Pontif a lovit-o peste mână, scrie Le Figaro, potrivit News.ro.

"De atât de multe ori ne pierdem cumpătul. Asta mi s-a întîmplat şi mie. Îmi cer scuze pentru exemplul prost pe care l-am dat", a declarat şeful Bisericii catolice.

Imaginile cu Papa Francisc care a reacţionat iritat, lovind energic mâna unei credincioase, după vecerniile din ultima zi a anului 2019 din Piaţa Sfântul Petru, au fost urmărite de mii de ori pe reţelele de socializare. După ce a strâns mâna mai multor copii în faţa scenei Naşterii din Piaţa Sfântul Petru, atunci când a vrut să plece mâna Papei a fost apucată cu fermitate de o femeie care a vrut să-l tragă către ea. Iritat şi cu chipul îndurerat, Papa Francisc şi-a tras mâna şi a lovit de mai multe ori braţul femeii. Papa, în vârstă de 83 de ani şi care are dificultăţi de mers, şi-a continuat turul menţinând distanţa faţă de credincioşi.

VIDEO AICI

Vezi si: În cea mai mare tăcere, Guvernul Orban a majorat accizele la carburanți, în seara de Revelion, după o zi de la eliminarea supraaccizei .

 

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri