Liberalii din Timiș sunt într-o continuă luptă internă și nu de ieri de azi, ci încă de acum câțiva ani, când filiala era condusă de fostul președinte de Consiliu Județean, Alin Nica. Situația s-a înrăutățit și mai mult pe parcursul ultimelor luni, după ce s-a pierdut și Consiliul Județean și după ce Nica a plecat cu mai mulți membri la partidul lui Orban, Forța Dreptei.
Deși, pentru a face ordine în filială, de la București, au fost trimiși doi lideri importanți, Vasile Blaga și Cristian Bușoi, aceștia nu au reușit să liniștească lucrurile. Vasile Blaga a preluat președinția filialei județene PNL Timiș, iar Bușoi filiala PNL Timișoara.
În filiala PNL Timiș există mai multe fracțiuni, iar cea care capătă din ce în ce mai multă putere este tabăra unor primari mai vocali, care încearcă să îl impună în Parlament, pe locul 2, la Camera Deputaților, pe primarul din Gătaia, Raul Cozarov.
Dar, mai important poate decât sprijinul primarilor este susținerea a doi oameni de afaceri puternici, cu baza în Gătaia. Este vorba despre frații Ianco și Ioji Zifceak, patronii grupului Maxgro, care vor să își sporească influența și să aibă oameni care să le reprezinte interesele în Parlamentul României, mai ales că afacerile lor s-au extins de la agricultură, la lucrări de asfaltare și construcții de drumuri.
Maxagro lucrează peste 10.000 de hectare în principal în Timiș și Caraș, iar zona cea mai mare de interes este chiar zona Gătaia, unde au în proprietate sau arendă aproape o treime din terenurile lucrate din județul Timiș. Poate ca o coincidență, și primarul PSD din comuna vecină, Birda, aspiră și el la un loc în Parlament.
Listele sunt decise la nivelul fiecărei filiale, dar ultimul cuvânt îl are conducerea centrală, caci propunerile județelor trebuie validate în Biroul Permanent Național.
Un nou scandal la PNL Timiș s-ar putea să ducă la o scădere a procentelor liberalilor, mai ales că acum PSD s-a întărit, după ce Alfred Simonis a câștigat președinția CJ Timiș, în alianță cu PNL, la alegerile din 9 iunie.
Comentează