Penitenciarul Girugiu are o 'garnitură' nouă de psihologi

Autor: Nicoleta Nicolau

Publicat: 05-07-2024

Actualizat: 05-07-2024

Article thumbnail

Sursă foto: news.ro

Încadrarea cu personal la Penitenciarul Giurgiu este asigurată aproximativ 80% din necesar, cea mai bună fiind în rândul psihologilor, unde a avut loc o infuzie de personal în ultima perioadă.

 

'În cadrul Penitenciarului Giurgiu sunt custodiate 1.477 de persoane private de libertate, dintre care marea lor majoritate, 600, sunt în regimul cel mai sever, de maximă siguranţă, 643 în regim închis şi restul în regimuri mai permisive, regim deschis şi semideschis, dar mai custodiem şi 67 de persoane private de libertate arestate preventiv', a declarat vineri, pentru AGERPRES, directorul Penitenciarului Giurgiu, comisar-şef de poliţie de penitenciare, Cornel Răduţă.

Penitenciarul Giurgiu face parte din structura de apărare şi principala misiune a instituţiei este de a reintegra în societate persoanele custodiate.

'Scopul pedepsei închisorii nu este în mod neapărat izolarea de societate, ci este reintegrarea socială (...). Rata de recidivă a scăzut foarte mult în România, de la 60% am ajuns la vreo 16% şi cred că aici ar trebui să se măsoare rezultatele noastre profesionale, pentru că altfel am vorbi doar de o izolare de societate. Noi putem să ne mândrim cu faptul că facem parte din cel mai greu penitenciar din România şi nici anul acesta şi nici anul trecut nu am avut aici evenimente majore, mai ales din sfera celor care să pună în pericol societatea", a declarat pentru AGERPRES Ionuţ Mogîldea, şef serviciu în cadrul Penitenciarului Giurgiu.

Care este rolul psihologilor în instituţie

 

"Noi trebuie să lucrăm cu psihologii noştri ca persoanele private de libertate să înţeleagă că toate lucrurile care lor li se par grave trebuie rezolvate pe cale amiabilă sau, dacă nu, trebuie să apeleze la instituţiile statului, nu să îşi facă singuri dreptate. (...) Nici acum nu putem spune că avem psihologi de ajuns, dar avem, pentru prima oară, o infuzie de psihologi. De exemplu, dacă în 24 de ani de la înfiinţarea Penitenciarului Giurgiu am funcţionat, în medie, cu doi psihologi, acum avem zece psihologi. Pentru noi este un lucru foarte important, pentru că trebuie să evaluăm şi nicio instanţă din România nu mai judecă fără profil psihologic', a subliniat Mogîldea.

Potrivit acestuia, încadrarea cu personal la Penitenciarul Giurgiu este de '90% în sectorul operativ şi de 63% în sectorul reintegrării sociale', unde 'ar fi nevoie de personal'. Încadrarea cu personal a instituţiei în prezent este asigurată în proporţie de 80%.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri