Poliţiştii prahoveni au întocmit două dosare penal după depistarea unei cantităţi de peste 200 de tone azotat de amoniu şi îngrăşăminte chimice care erau depozitate în condiţii necorespunzătoare.
Potrivit datelor comunicate, marţi, de Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IPJ) Prahova, poliţiştii din cadrul Serviciul Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase au acţionat pe raza judeţului pentru verificarea legalităţii deţinerii şi utilizării produselor de protecţie a plantelor şi a îngrăşămintelor chimice.
Astfel, la sediul unei societăţi din comuna Fulga a fost descoperită cantitatea de aproximativ 25.000 kg de azotat de amoniu depozitată în spaţii neprotejate.
De asemenea, la sediul unei societăţii agricole din comuna Ciorani a fost identificată cantitatea de 180.000 kg de îngrăşăminte chimice (complexe chimice) care se aflau depozitate în condiţii necorespunzătoare, precum şi mai multe recipiente din plastic provenind de la produsele de protecţia plantelor care nu au fost eliminate conform prevederilor legale.
În ambele cazuri au fost întocmite dosare penale sub aspectul săvârşirii infracţiunii de "nerespectarea obligaţiei de depozitare a îngrăşămintelor chimice şi produselor de protecţie a plantelor numai ambalate şi în locuri protejate", totodată fiind aplicată o sancţiune contravenţională conform art. 31 alin. 1 lit.b din OG nr. 4/1995.
Peste 200 de tone de azotat de amoniu şi îngrăşăminte chimice, găsite depozitate necorespunzător, în județul Prahova
Explorează subiectul
București
15°C
Articole Similare

763
FOTO Polițiștii Capitalei l-au luat pe sus pe bărbatul acuzat că incinta la violenţă şi ură împotrivia românilor / Festival de încălcare a legii pe rețelele de socializare
763

23
Subsectoare de plajă, scoase la licitație pe litoralul românesc. Apele Române anunță zonele scoase la licitație și calendarul
23

65
Ce nu ai voie să faci în Săptămâna Mare: Obiceiuri interzise de la Duminica Floriilor până în Sâmbăta Mare din Săptămâna Patimilor
65

31
FOTO Captură majoră a Gărzii de Mediu: sute de kilograme de somn, transportate ilegal din Italia
31

2.401
CSM motivează avizul negativ pentru procurorul propus la șefia Parchetului General: lipsă de viziune și răspunsuri ezitante (Document)
2.401

46
A încercat să violeze două angajate ale unor săli de jocuri din Paşcani: un bărbat a fost aretstat preventiv
46

7
Consiliul Județean Neamț construiește o centrală fotovoltaică pentru Spitalul Județean
7

4.266
VIDEO Scene de necrezut în Galați: un bărbat, umilit public și „răstignit” în batjocură. Imagini șocante ies la iveală, poliția reacționează
4.266

2.857
Decizie în cazul sociologului Alfred Bulai: fostul profesor de la SNSPA a fost trimis în judecată pentru abuzuri
2.857

32
Un bărbat a murit în urma unui accident de muncă, în subteranul minei Petrila. Acesta avea o problemă medicală
32

3.545
Cum arăta „fabrica” de examene teoretice a șefului ARR Cristian Anton - Functionarul public era liderul GIO - Contribuțiile membrilor
3.545

168
Romsilva l-a premiat pe pădurarul care a salvat cele două minore în județul Mureș
168

1.132
Piedone scapă definitiv de controlul judiciar: Curtea de Apel Brașov respinge contestația DNA
1.132
















Comentează