Liberalii au validat marți, 26 ianuarie, încă 10 candidaturi pentru primăriile municipiilor reședință de județ.
Decizia a fost luată în ședința biroului politic național, informează Hotnews. Potrivit sursei citate, pentru Primăria Pitești a fost validat avocatul Narcis Ionuț Sofianu, care în prezent este consilier județean. La Botoșani a fost confirmat Cătălin Flutur, iar pentru Primăria Giurgiu din partea PNL se va bate actualul deputat Florin Nicolae. La Târgu-Jiu liberalii îl vor arunca în luptă pe Octavian Lupulesc, în timp ce pentru primăria Miercurea Ciuc va candida din partea PNL Marius Tepeluș, președintele filialei locale a partidului. Dragoș-Victor Chitic va candida pentru Primăria Piatra Neamț, iar avocatul Cristian Niculescu Tagarlas va intra în cursa pentru Primăria Baia Mare. La Alexandria va intra în lupta pentru primărie liberalul Florin Titirișcă, actual consilier local, la Vaslui Marius Arcaleanu, iar la Focșani omul de afaceri Ion Ștefan.
De asemenea, potrivit Agerpres, pentru candidaturile la consiliile județene au fost validați: Ion Dumitrel — la Alba, Iustin Cionca — la Arad, Nicolae Giugea — la Dolj, Dumitru Băianu — la Giurgiu, Dan Vâlceanu — la Gorj, Mircea Man — la Maramureș, Marius Bălu — la Mehedinți, Iulian Dumitrescu — la Prahova, Cătălin Dumitru Toma — la Vrancea.
Co-președintele PNL Vasile Blaga a precizat că lunea viitoare vor fi validați alți candidați. El a adăugat că la nivelul organizațiilor Mehedinți și Vrancea există președinți și nu copreședinți începând de marți în persoana lui Daniel Popescu și a lui Cătălin Dumitru Toma.
Comentează