Poliţiştii au desfăşurat controale economico-financiare la trei societăţi comerciale, pentru a urmări modul în care este respectată şi aplicată legislaţia din domeniul echipamentelor de protecţie, produselor medicale şi dezinfectanţilor.
"La punctul de lucru al unei firme s-a constatat faptul că reprezentantul societăţii a comercializat peste 1.000 sticle spirt, circa 1.300 litri de clor, alte cantităţi de dezinfectant şi serveţele, în valoare totală aproximativ 40.000 de lei, fără a se întocmi facturi sau alte documente de vânzare. Urmare activităţii ilicite constatate, s-a dispus ridicarea în vederea confiscării sumei rezultată din vânzarea mărfurilor, societatea fiind sancţionată contravenţional cu suma de 10.000 lei", informează un comunicat al Direcţiei Generale a Poliţiei Municipiului Bucureşti (DGPMB) transmis vineri AGERPRES.
La punctul de lucru al unei alte societăţi s-a constatat lipsa în gestiune a circa 350 de măşti de protecţie, geluri pentru igienizarea mâinilor şi şerveţele antibacteriene, fapt pentru care societatea a fost sancţionată contravenţional cu suma de 10.000 lei, în temeiul Legii nr. 12/1990.
La un alt punct de lucru s-a constatat faptul că reprezentantul societăţii a efectuat activităţi comerciale fără respectarea, în totalitate, a dispoziţiilor legale, fapt pentru care societatea a fost sancţionată contravenţional cu suma de 5.000 de lei.
Aceste controale continuă şi se circumscriu activităţilor pentru asigurarea unui climat de linişte publică şi protecţia cetăţeanului faţă de practicile comerciale ilicite, arată sursa citată.
Poliţia Capitalei a desfășurat controale la comercianţii de echipamente de protecţie şi dezinfectanţi
Explorează subiectul
București
8°C
Articole Similare

60
Anchetă de amploare în Timiș după ce un seif plin cu bani a fost furat dintr-o casă și abandonat pe câmp
60

31
La pas spre Ierusalim...
31

1.786
VIDEO Nu i-au păcălit, chiar s-au dus peste ei! Polițiștii din Giurgiu, descinderi la proxeneți cunoscuți
1.786

2.881
Schimbări majore în București: dispar parcările gratuite pentru mașini electrice și hibride / Reorganizare radicală la PMB (proiecte)
2.881

4.128
Vești fabuloase pentru nativii acestor două zodii: toate lucrurile încep să se așeze în favoarea lor
4.128

4.698
Tupeu de 500.000 de euro: Și-a 'uitat' Ferrari-ul pe linia de tramvai din Capitală, convins că bulevardul e al lui
4.698

753
Val de scumpiri la legume, pe fondul creșterii prețului la combustibil. Cât a ajuns să coste un kilogram de roșii românești
753

975
Horoscopul zilei de 3 aprilie 2026. Săgetătorii au parte de aventură. Află ce se întâmplă cu zodia ta
975

841
Un oraș din România acordă tichete pentru depresie: Secretul tratamentului e altul
841

1.029
Noi fraude online vizează românii! Site-uri false imită platforme media cunoscute pentru a fura bani. Cum să eviți capcanele
1.029

2.985
Experimentul care zguduie granița dintre fizica cuantică și gravitație: Pas uriaș spre 'teleportare' și unificarea universului
2.985

16.988
Document ascuns 30 de ani: Profeția atribuită Vangăi despre Paștele din 2026 care 'ar schimba lumea'
16.988

2.650
Ministrul Educației a făcut anunțul așteptat de profesori: Prima veste bună vine în aprilie
2.650
















Comentează