Polițiștii au avut nevoie de 14 focuri de armă să prindă un șofer în Constanța

Autor: Redactia Stiripesurse.ro

Publicat: 18-12-2023

Actualizat: 18-12-2023

Article thumbnail

Sursă foto: autoinsurancedeal.org

Poliţiştii au tras 14 focuri de armă pentru oprirea unui autoturism aflat în trafic, în noaptea de duminică spre luni, pe DN 2A la intrarea în localitatea constănţeană Stupina, al cărui şofer nu a oprit la semnalul regulamentar al acestora, conform Agerpres.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa a informat, printr-un comunicat de presă, că pe 18 decembrie, în jurul orei 02,15, poliţişti din cadrul Serviciului Rutier au efectuat semnal regulamentar de oprire şoferului unui autoturism care se deplasa pe DN 2A, la intrarea în satul Stupina.

Conducătorul auto nu a oprit la semnal, iar unul dintre poliţişti a efectuat foc de avertisment cu armamentul din dotare. Șoferul a fost urmărit de poliţişti pe o distanţă de aproximativ 10 kilometri.

"Pentru oprirea acestuia, agentul de poliţie a efectuat 5 focuri de avertisment în plan vertical şi 9 în direcţia autoturismului", se arată în comunicat.

În urma intervenţiei a fost imobilizat un bărbat, de 58 de ani, care a fost condus la sediul poliţiei, pentru audieri.

În autoturism au fost descoperite mai multe bunuri, respectiv produse alimentare, ţigări, băuturi alcoolice, a căror deţinere nu a putut fi justificată.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri