Premierul Benjamin Netanyahu a ajuns la Knesset (Parlament), după discuții îndelungate în biroul prim-ministrului din apropiere, asta în timp ce afară se desfășoară proteste, transmite Times of Israel.
Premierul promite de mai bine de șapte ore un anunț privind pauza pe care o face în ceea ce privește promovarea revizuirii sistemului judiciar de către guvernul său, unii spunând că așteaptă începutul unui miting al extremei drepte în favoarea revizuirii.
Între timp, plenul Knessetului se pregătește să organizeze un vot asupra bugetului de stat. Bugetul trebuie să treacă în următoarele câteva zile, altfel guvernul se va dizolva automat.
Presa ebraică estimează că la mitingul anti-revizuire participă în prezent peste 100.000 de persoane.
Un miting major al opozanților reformei judiciare a început în fața Knessetului a început la prânz. Se pare că ciocnirile violente au și început deja. Poliția din Israel a anunțat că trei persoane au fost arestate până acum în timpul demonstrațiilor anti-revizuire din Ierusalim, pentru că ar fi atacat ofițeri, informează Times of Israel.
Organizațiile de dreapta organizează un contramiting la ora 18:00, tot în fața Knessetului. Alături de o serie de ONG-uri care susțin reforma, precum Im Tirzu și Yisrael Sheli, un alt grup care și-a anunțat prezența este clubul de fani Beitar Ierusalim, cunoscut sub numele de La Familia, care a fost asociat în trecut cu rasismul și violența.
Comentează