Prima semifinală masculină la US Open - Alexander Zverev versus Pablo Carreno Busta

Alexander Zverev

Tenismenul german Alexander Zverev, locul 7 ATP şi cap de serie numărul 5, l-a învins, marţi, cu scorul de 1-6, 7-6 (5), 7-6 (1), 6-3, pe croatul Borna Ciorici, locul 32 ATP şi cap de serie numărul 27, în sferturile de finală ale US Open., potrivit news.ro

Zverev, 23 de ani, s-a impus după un meci de trei ore şi 25 de minute. Pentru sportivul german, acaesta va fi a doua semifinală din carieră la un grand slam, după cea de la Australian Open, de la începutul anului.

Citește și: DOCUMENTE EXPLOZIVE - Apa pretins potabilă de la fântânile publice din Sectorul 2 NU ESTE POTABILĂ! Conține microbacterii peste limita legală, inclusiv E-Coli

Adversarul lui din penultimul act este spaniolul Pablo Carreno Busta, locul 27 ATP şi cap de serie numărul 20, care l-a întrecut, după un meci de patru ore şi nouă minute, pe canadianul Denis Shapovalov, locul 17 ATP şi cap de serie numărul 12, scor 3-6, 7-6 (5), 7-6 (4), 0-6, 6-3.

Carreno Busta, 29 de ani, este a doua oară într-o semifinală de grand slam, după ce anterior a atins aceeaşi fază tot la US Open, în 2017.

Miercuri, se vor disputa, în sferturile de finală, următoarele meciuri: Andrei Rublev (Rusia), locul 14 ATP şi cap de serie numărul 10 - Danil Medvedev (Rusia), locul 5 ATP şi cap de serie numărul 3, şi Alex de Minaur (Australia), locul 28 ATP şi cap de serie numărul 21 - Dominic Thiem (Austria), locul 3 ATP şi cap de serie numărul 2.